Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

Centrum Nauki Kopernik to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Warszawie, a nawet w całej Polsce. Nie mogłem sobie podarować opisania tego wspaniałego pożeracza czasu i jednocześnie ciekawego zbioru masy atrakcji dla dzieci i nie tylko 🙂

Lokalizacja

Jeżeli chodzi o dojazd, najlepiej wybrać się metrem – nieopodal CNK jest stacja o tej samej nazwie co ułatwia niezorientowanym w terenie osobom gdzie wyjść na zewnątrz. Od wyjścia z metra do wejścia do Centrum jest około 400m – najlepiej wyjść północno-wschodnim wyjściem, przejść koło Syrenki Warszawskiej i pod mostem Świętokrzyskim nabrzeżem Wisły dojść do Planetarium, a następnie wzdłuż budynku dotrzeć do ulicy Wybrzeże Kościuszkowskie, gdzie jest wejście główne.

Jeżeli ktoś ma ochotę przyjechać samochodem, można skorzystać z parkingu niestrzeżonego płatnego 6 zł/godz., 7 dni w tygodniu. Parkowanie na ulicy może być wyzwaniem, jako że nie ma zbyt dużo miejsc, a dodatkowo w ciągu tygodnia trzeba opłacić strefę płatnego parkowania.

Można też przy okazji zwiedzić Bulwary Wiślane, które opisywałem wcześniej w tym wpisie.

Atrakcje

Po wejściu przez bramki można czuć się lekko zagubionym, ale proponuję zacząć od największej rozmiarowo atrakcji, czyli wahadła Foucaulta. Jest to centralny punkt hali, wokół którego są rozmaite atrakcje na początek. 

Wszystkich miejsc, w których można spróbować jak działa dane urządzenie czy też sprawdzić zasady fizyki jest tyle (CNK policzyło że około 400), że nie uda się w ciągu jednego kilkugodzinnego pobytu dotknąć i doświadczyć wszystkiego na stacjach doświadczalnych. My jak byliśmy to już w pewnym momencie „zaliczaliśmy” kolejne atrakcje tylko dla samej formalności bo byliśmy trochę zmęczeni (szczególnie jeżeli chodzi o dzieci – po 2-3 godzinach są już mocno „przebodźcowane” :-)).

Najlepsze w CNK jest to, że wszystkiego (prawie) można dotknąć, wszędzie są instrukcje do czego służy dany eksponat (tu bardzo duża różnica w rozumieniu tego słowa w porównaniu do standardowego muzeum gdzie za dotknięcie można mieć kłopoty :-)), a przy większości sprzętów jest niezła zabawa. Praktycznie wszystko poza specjalnymi pokazami i warsztatami jest w cenie biletu (w trakcie zakupu można wybrać dodatkowe płatne opcje), ale warto się wcześniej zorientować czy na daną godzinę są wolne miejsca (można to zrobić w czasie pobytu w CNK).

Wystawy i atrakcje nie są stałe – Centrum co jakiś czas wprowadza nowe sekcje, z nowymi eksponatami. Zakładam że jak natraficie na ten wpis, to na miejscu pewnie będzie już nowa wystawa, a w Centrum będzie coś zupełnie innego – to akurat jest bardzo dobre podejście, bo nie da się znudzić i warto co jakiś czas wracać.

Obsługa, z której wiedzy warto skorzystać w trakcie zwiedzania, jest naprawdę bardzo pomocna i pomaga zrozumieć jak działają eksponaty. Prowadzą też specjalne warsztaty i przeprowadzają eksperymenty dla gości, które często są bardzo ciekawe i różnorodne. Jest Majsternia, w której samodzielnie takie eksperymenty można przeprowadzić, nie ograniczając się niczym oprócz własnej kreatywności.

CNK nie jest tylko dla rodzin czy dzieci – jeden czwartek w miesiącu, po standardowych godzinach zwiedzania (od 19.00 do 22.00) Kopernik otwiera się wyłącznie dla dorosłych – są organizowane „Wieczory dla dorosłych” – za każdym razem jest inna tematyka, gości jest zawsze sporo, a jest to niesamowite oderwanie dla rodziców posiadających dzieci, które tym razem trzeba zostawić w domu (niektóre tematy są 18+ :-))

Ciekawym dodatkiem do naukowej części Kopernika jest taras widokowy z ogrodem umieszczony na dachu budynku, z którego rozpościera się wspaniały widok na okolicę, centrum Warszawy, czy też most Świętokrzyski. Warto odwiedzić, ale warto pamiętać, że to miejsce jest czynne od maja do października.

Główna część Centrum Nauki Kopernik jest świetnie uzupełniana przez Planetarium „Niebo Kopernika”, w którym odbywają się pokazy i wydarzenia robiące ogromne wrażenie na gościach. Dojście do Planetarium jest możliwe bez wychodzenia na zewnątrz budynku.

Po rozłożeniu w wygodnym fotelu możemy podziwiać filmy, którym towarzyszy genialna oprawa dźwiękowa, a całość jest uzupełniania ciekawymi i często dowcipnymi opowieściami o tym co widzimy na ekranie rozciągającym się nad naszymi głowami.

CNK bardzo dba o osoby interesujące się astronomią – dla nich co rusz są organizowane darmowe imprezy np. coroczna „Noc spadających gwiazd”. Organizator zapewnia miejsce w parku przy CNK. Jest wtedy wyłączona cała iluminacja Centrum Nauki Kopernik, planetarium Niebo Kopernika oraz podświetlenie parku, a Zarząd Dróg Miejskich wyłącza oświetlenie okolicznych ulic i mostów, co sprawia, że obserwacja dostarcza wrażeń dużo większych niż w innych punktach Warszawy.

Jeżeli zmęczycie się w trakcie zwiedzania, na 1 piętrze jest mała kawiarenka, gdzie można się napić kawy i zjeść coś słodkiego (personel prosi, żeby nie jeść w innych miejscach niż wyznaczone). Jeżeli ktoś ma ochotę na obiad, na miejscu, tuż przy wejściu jest kantyna, w której samodzielnie można wybrać sobie różne dania czy napoje. Ceny umiarkowanie wysokie. Jeżeli ktoś nie lubi tego typu jedzenia, w okolicy są różne lokale i restauracje, gdzie można coś zjeść. Dodatkowo na terenie CNK jest sklep z pamiątkami związanymi z nauką i przeróżnymi zabawkami.

Bilety

Są dwie opcje zakupu – w kasie i przez internet, z których polecam drugą możliwość – nie ma stresu i marnowania czasu, a można sobie wybrać konkretną godzinę wejścia przy zakupie, o ile oczywiście są wolne miejsca w tym czasie – jest wpuszczana w danej godzinie określona liczba osób. Wadą jest to, że jak się zbytnio spóźnimy to bilety przepadają. W sezonie wakacyjnym i w okresie ferii warto kupować bilety z wyprzedzeniem.

Podsumowanie – czy warto?

Centrum Nauki Kopernik jest tak „napakowane” atrakcjami, że nie jestem w stanie tu omówić wszystkiego – zachęcam do odwiedzin strony Kopernika i doświadczenia na własnej skórze, jakie jest to ciekawe miejsce, w którym można spędzić ładnych parę godzin i wyjść z nową wiedzą. Byliśmy już tam kilka razy i chętnie wrócimy ponownie, szczególnie, że są przeróżne dodatkowe wydarzenia i pokazy. Sam fakt, że przyjeżdzają wycieczki z całej Polski (a może i nie tylko) świadczy że zainteresowanie jest duże. Ma to tylko jedną wadę – eksponaty się zużywają i może się zdarzyć, że któryś jest popsuty, ale jest to mała kropla w morzu innych. Polecam wszystkim! 

Niektóre zdjęcia pochodzą ze strony internetowej https://www.kopernik.org.pl i zamieszczam za zgodą Centrum Nauki Kopernik.

Skomentuj