Mapy turystyczne – najlepsze aplikacje i strony

Wyjeżdżając na wakacje, czy to w góry, czy nad morze, warto wcześniej przygotować listę atrakcji i miejsc, jako inspirację do zwiedzania. Szczególnie, jeżeli wyjeżdżamy w góry, dodatkowo przydatna będzie dobra mapa turystyczna i poradniki.

Można zabrać papierowe mapy turystyczne, ale jest też mnóstwo pomocnych aplikacji i stron internetowych, które świetnie wspomogą zarówno zaplanowanie wycieczek, jak i będą przydatnym asystentem w ich trakcie.

Postanowiłem zebrać najciekawsze z nich, które warto znać i mieć pod ręką, a będzie łatwiej i przyjemniej podróżować. Jeśli znacie jeszcze jakieś ciekawe programy – dajcie proszę znać w komentarzu lub napiszcie do mnie, a sprawdzę i uzupełnię spis :-).

W tym zestawieniu skupię się na aplikacjach i mapach online, dzięki którym można łatwo zaplanować wypady plenerowe, sprawdzić prognozy pogody. Oprócz podstawowych funkcji są też opcje planowania tras i rejestrowania aktywności. Ale o tym za chwilę – każdą z aplikacji i stron opisuję poniżej w kolejności alfabetycznej.

Alpenvereinaktiv

Alpenvereinaktiv to społecznościowa mapa turystyczna online, która została przygotowana w ramach europejskiej inicjatywy Interreg. Jest dość ciekawa, jednak główną jej wadą jest to, że jest w języku niemieckim (jeżeli oczywiście komuś to przeszkadza). Zbierane tu są przeróżne trasy w różnych kategoriach (piesze, rowerowe, wycieczki całodniowe, itp.) umieszczane przez użytkowników portalu.

Po przejrzeniu mapy widać, że jest ich mnóstwo, niestety niezbyt dużo w Polsce. Jeżeli jednak ktoś szuka propozycji, czy też inspiracji na trasy narciarskie w Alpach, będzie to świetny materiał, żeby zaplanować wycieczkę. Widać podgląd konkretnych tras na mapie z podstawowymi informacjami:

Po kliknięciu trasy otwiera się szczegółowe podsumowanie z opisem, zdjęciami, profilem wysokościowym i komentarzami.

Oprócz przeglądania tras innych użytkowników, można zaplanować swoją własną trasę podając punkty orientacyjne w wyszukiwarce. Trasę można wydrukować, wyeksportować do plików, a także opublikować na portalu (po założeniu konta).

Na portalu jest też przeglądarka schronisk ze szczegółami i zdjęciami:

Ciekawą opcją dla narciarzy jest informacja o zagrożeniu lawinowym, niestety tylko w Alpach. Można zobaczyć szczegóły dla poszczególnych miejsc i przeczytać informacje (też tylko po niemiecku).

Aplikacje firmy Amistad Sp. z o.o.

Firma Amistad specjalizuje się w aplikacjach turystycznych – zarówno wszechstronnych (w tym Traseo, którą opisuję poniżej tutaj), jak i dotyczących konkretnych miejscowości, czy pasm górskich. W ich zbiorze jest około 100 aplikacji – są tam takie ciekawostki jak Leśne Arboretum Warmii i Mazur lub Willa Róż – Międzygórze i Mapa 3D Kasprowego Wierchu.

Aplikacje są bardzo ciekawe, mają bazy ciekawych obiektów i atrakcji w rejonie i mogą świetnie uatrakcyjnić wakacyjny lub zimowy wyjazd.

Fatmap

Fatmap to interesująca propozycja dla osób uprawiających zarówno sporty zimowe jak i letnie. Jest to aplikacja na Androida i iOS, w której można przeglądać trójwymiarową mapę i patrzeć na trasy zjazdowe, szczyty i punkty orientacyjne pod dowolnym kątem. Można dzięki temu zobaczyć przed wyprawą, jak wygląda dana trasa i z grubsza ją sobie zaplanować.

Jest to mapa turystyczna, która ma dość okrojone funkcjonalności w wersji darmowej (można wykupić płatny abonament w serwisie za 30 EUR na rok) i bazuje głównie na aplikacji Strava, w której można zarejestrować przejścia po danym szlaku i później je przeglądać także w Fatmap – jest opcja animacji przejścia trasy.

Są lepsze aplikacje krajoznawcze, jednak postanowiłem o niej wspomnieć głównie z powodu podglądu mapy. Mam wrażenie, że przyda się ona przede wszystkim dla narciarzy i snowboardzistów :-).

Geoportal

Geoportal to oficjalna mapa turystyczna Karkonoskiego Parku Narodowego. Zgodnie z nazwą ogranicza się tylko do Karkonoszy z okolicami i przyznam, że wywołała we mnie mieszane uczucia.

Sposób działania tego portalu przypomina mi strony z lat 90-tych i nijak nie przystaje do dzisiejszych standardów. Geoportal oferuje jednak coś, czego nie mają inne mapy – dlatego jest tu przeze mnie opisany :-).

Jest tu wszystko, co potrzebne na prawdziwej mapie turystycznej – wszystkie szlaki, miejscowości, szczyty, granice, rzeki, punkty wysokościowe. Można włączać dodatkowe warstwy na mapie – jest tego tyle, że ciężko wymienić wszystko (np. typy lasu, gatunki zwierząt, nachylenia stoków, typy gleby i inne niespotykane na innych mapach informacje). Dlatego ta mapa jest wyjątkowa i nie jest tylko turystyczna – dla ciekawych osób i szukających więcej niż tylko trasa i szczyty górskie.

Panel kontrolny mapy jest niezbyt intuicyjny, ale po chwili powinni sobie wszyscy poradzić (jak już przypomnicie sobie jak kiedyś korzystało się z map :-)).

Oczywiście można wyznaczyć trasę na wycieczkę, jednak jest to nieco mniej przydatne niż w innych, lepszych serwisach. Opcja wyliczenia trasy jest ukryta i trzeba najpierw kliknąć w menu „Inne moduły” w prawym górnym rogu i znaleźć „Planowanie tras turystycznych”. Tu część funkcji nie działa poprawnie – lista punktów pośrednich i widok na mapie jest, ale mi się nie udało pokazać profilu wysokościowego z powodu błędu portalu.

Mapa Geoportal jest bardzo ciekawa, ale nie przystaje do dzisiejszych realiów i do samego wyznaczania trasy lepiej użyć innych. Warto jednak zajrzeć tu, jeżeli interesują nas dodatkowe informacje, których jest mnóstwo.

Hiiker

Hiiker jest dostępny zarówno jako mapa turystyczna w przeglądarce, jak i aplikacja na smartfony (iOS, Android). Jest przeznaczona dla osób, które lubią długodystansowe wycieczki (nie tylko po górach). W wersji darmowej dostępne jest kilkaset tras w różnych zakątkach naszego globu o zróżnicowanym stopniu trudności i długości (nawet na Grenlandii :-)). Trasy są bardzo ciekawe, z dokładną informacją o przebiegu, profilu wysokościowym i opatrzone są zdjęciami.

Nie ma możliwości rejestrowania i dodawania swojej trasy, można korzystać z już dostępnych, ale może to być bardzo dobry pomysł na długą wyprawę urlopową. Stale dodawane są nowe trasy, a można też wykupić płatny abonament („średni” na 3 lata jednorazowo, albo miesięcznie lub rocznie „nielimitowany”), który daje dostęp do lepszych map, większej liczby tras i innych funkcji.

Po znalezieniu trasy można zobaczyć jej podgląd na mapie z podstawowymi informacjami:

Można kliknąć „View trail” co otworzy szczegółowe informacje o trasie wraz z opisem i zdjęciami:

Można zobaczyć dodatkowo informacje o typowej pogodzie w każdej z czterech pór roku, zmienić wygląd mapy (np. na satelitarny) i to tyle, jeżeli chodzi o funkcje.

Aplikacja mobilna ma prawie identyczne opcje – znalezienie trasy, podgląd szczegółów i zmiana wyglądu map (ale tu jest tylko podstawowa i satelitarna – inne są tylko w płatnych abonamentach).

Mapa turystyczna ciekawa i dobrze pomyślana, jednak brakuje nieco bardziej zaawansowanych funkcji.

Locus Map

Locus Map to mapa turystyczna dostępna tylko na telefony z Androidem. Jest to lekka wada, jednak pomimo to aplikacja jest dość interesująca. Oferuje dwie wersje – darmową i płatną, nieco różniące się możliwościami. Wersja darmowa spokojnie się sprawdzi w trakcie planowania wycieczek i wyznaczania tras.

Jej główne możliwości to:

  • mapa całego świata (online i offline do pobrania na telefon)
  • wyznaczanie trasy po szlakach dla pieszych i rowerzystów i nawigacja
  • geocaching
  • rejestracja przebiegu trasy
  • obsługa lokalizacji interesujących miejsc i możliwość dodawania własnych

Wersja płatna dodaje funkcje, które wzbogacają aplikację, ale nie są niezbędne (może tylko poza zdjęciem wyświetlanych reklam :-)).

Obsługa jest prosta i bardzo podobna do innych tego typu map – wskazujemy dokąd chcemy iść, wyznaczamy trasę i włączamy nawigację. Oprócz samego wyliczenia trasy, można też włączyć rejestrowanie trasy i jej zapisanie.

Aplikacja Locus Map jest ciekawą alternatywą dla innych podobnych map turystycznych, nie wyróżnia się jednak niczym szczególnym. Dla mnie wadą jest to, że nie ma jej na system iOS.

Mapa turystyczna

Mapa turystyczna jest jedną z lepszych map, a dostępna jest zarówno w przeglądarce WWW, na systemy Android i iOS. Oferowana jest w wersji darmowej i płatnej (która dodaje funkcje takie jak nawigacja po trasie, dodatkowa warstwa mapy, brak reklam i własne trasy – całe szczęście, że cena abonamentu nie jest wysoka). Niestety na iOS aplikacja jest całkowicie płatna i nie da się jej pobrać za darmo.

Warto też pamiętać, że Mapa turystyczna jest przydatna tylko w Polsce i najbliższych okolicach – nie ma za bardzo szlaków i planowania tras poza tym obszarem.

Wkrótce ma być wprowadzony model subskrypcyjny na wszystkich platformach – ciekaw jestem jak to wpłynie na bezpłatne korzystanie w przeglądarce i na Androidzie. Na razie jednak można używać podstawowych funkcji, ale przy większości opcji w aplikacji mobilnej na Androidzie widać komunikat o konieczności zakupu wersji płatnej. To powoduje, że darmowa wersja jest słabo użyteczna.

Mapa turystyczna w przeglądarce jest mocno rozbudowana i ma chyba wszystkie niezbędne opcje do zaplanowania trasy w porównaniu do ubogiej darmowej wersji mobilnej.

Po wpisaniu punktów trasy widać jej przebieg, wszystkie informacje, profil wysokościowy i zdjęcia atrakcji.

Można też przeglądać inne ciekawe trasy w pobliżu lub z wybranego punktu jako inspirację do wycieczek.

Wszystkie miejsca i trasy można wyszukiwać i przeglądać zebrane informacje i zdjęcia. Od razu jest opcja zaplanowania trasy z wybranych miejsc lub dodania ich do tras.

Jak już wspomniałem, aplikacja mobilna na Androida ma podstawowy zestaw funkcji i jest uboższa od wersji dla przeglądarek – kto jednak bierze na wyprawę laptopa, żeby jej użyć? 🙂

Funkcje są podstawowe, wersja płatna (w tym całkowicie na iOS) ma wszystkie opcje.

Aplikacja w wersji darmowej umożliwia zaplanowanie trasy, podgląd informacji o miejscach i rejestrację przebiegu. Wystarczy, żeby poradzić sobie na wycieczce, ale brakuje nieco wygodniejszych opcji (np. nawigacja) – to w wersji płatnej.

Maps.me

Szukając map turystycznych i aplikacji natrafiłem na Maps.me – teoretycznie zwykła mapa z nawigacją i kilkoma innymi funkcjami, ale bardzo mnie ujęła swoim podejściem, o czym za chwilę.

Maps.me jest dostępne tylko jako aplikacja na telefony z Androidem i iOS – to jednak wystarczy. Nie jest to typowa mapa turystyczna – nie ma szlaków i z wyglądu podobna jest do standardowych aplikacji nawigacyjnych.

Jest całkowicie darmowa i prawie wszystkie funkcje są dostępne także w tej wersji – można wykupić pakiet dodatkowy wyłączający reklamy pokazujące się w różnych miejscach, a także przewodniki po najlepszych atrakcjach danej okolicy.

Podgląd mapy prezentuje wszystkie ulice, interesujące miejsca, przystanki autobusowe, kolejki linowe, restauracje, czy hotele – można się świetnie zorientować w okolicy i sprawdzić jak dojść do dowolnej lokalizacji.

Mapy są bardzo szczegółowe – nawet widać numery budynków (przyznam, że jest to świetna pomoc w nieznanym terenie).

Trasę można wyznaczyć dla samochodu, pieszo, czy rowerem. Pomimo, że szlaków nie widać dobrze na mapie, aplikacja wylicza trasę z ich uwzględnieniem, prezentując także profil wysokościowy.

Oczywiście działa też w miastach i można zaplanować trasę do wybranych atrakcji.

Dla zaplanowanej trasy można włączyć nawigację, która prowadzi „jak po sznurku” – jest dostępna w darmowej wersji aplikacji.

Jeżeli wyjeżdżamy za granicę, warto pobrać mapy offline dla wybranego rejonu z całego świata.

Można też przeglądać dostępne przewodniki w wybranej okolicy i je zakupić.

Świetną funkcją jest możliwość przeglądania informacji o hotelach w aplikacji, czytania opinii i rezerwacja pobytu.

Podsumowując, myślę, że Maps.me to świetna aplikacja w nieznanym mieście, bardzo pomocna przy planowaniu wycieczek i poznawaniu okolicy. Bardzo bogata baza miejsc pomaga wyznaczyć trasy i przeglądać dostępne noclegi.

Mapy Google

W porównaniu nie mogło zabraknąć znanej większości osób Mapy Google. Opcje dostępne w wersji dla przeglądarek są zbliżone do wersji na telefony z Androidem i iOS.

Dostępne jest planowanie trasy do konkretnego punktu, informacje ze zdjęciami o ciekawych miejscach w okolicy, restauracje i hotele.

Oczywiście można włączyć nawigację po wyznaczonej trasie z uwzględnieniem szlaków turystycznych i w sumie to tyle. Aplikacja bardziej się przyda w mieście niż w terenie, chociaż i tu może pomóc, jeżeli nie mamy innej :-).

Mapy.cz

Jest to jedna z kilku najlepszych map turystycznych, jakie udało mi się napotkać i jest na różnych forach zresztą najczęściej polecana. Jest dostępna w języku polskim w wersji dla przeglądarek, na Androida i na iOS (a nawet na Windows Mobile :-)).

Niezbyt często spotykana w innych mapach opcja to widok zimowy symulujący jak to wygląda o tej porze roku i prezentujący trasy zjazdowe i wyciągi zamiast szlaków.

Kolejna ciekawa funkcja to widok 3D, którym można dowolnie sterować, żeby zobaczyć jak w „rzeczywistości” wygląda dane miejsce czy szlak.

W przeglądarce można wybrać jeden z wielu stylów map – jest nawet zabawna wersja „Czechy 100 lat temu” :-).

Trasę wyznacza się tak jak we wszystkich mapach turystycznych – punkt początkowy, końcowy i pośrednie, a mapa wylicza trasę na bazie szlaków lub dróg. Jest opcja włączenia podglądu prognozy pogody na wyznaczonej trasie i profil wysokościowy.

Trasę można podejrzeć w widoku 3D (z wszystkimi opcjami przybliżania, oddalania i obracania).

Bardzo ciekawa opcja to podgląd zdjęć dodanych przez użytkowników – można przed wycieczką zobaczyć jak wygląda dane miejsce na trasie.

Aplikacja mobilna oferuje podobne funkcje, co wersja przeglądarkowa – wyznaczanie trasy, profil wysokościowy, podgląd pogody i widok zimowy. Nie ma niestety widoku 3D i wszystkich wersji map, które są do wyboru w przeglądarce. Moim zdaniem mamy to wszystko, co potrzebne na szlaku.

Podobnie jak w Maps.me, mapy są bardzo szczegółowe, włącznie z numeracją budynków. Jest funkcja nagrywania przebytej trasy, a także pobieranie map offline, jeżeli jesteśmy poza zasięgiem. Dodatkowo są propozycje wycieczek z atrakcjami w okolicy.

Podsumowując, Mapy.cz to świetna aplikacja i mapa turystyczna w przeglądarce oferująca wszystkie opcje, które są potrzebne w trasie i nie potrzeba nic więcej – może to być jedyna aplikacja, z której korzystamy w trakcie wycieczek.

Co bardzo ważne, wszystkie mapy można pobrać w wersji „offline” i korzystać z nich nawet w kompletnej dziczy bez zasięgu sieci komórkowych. Dzięki tej funkcji zaoszczędzimy też transfer danych w roamingu w trakcie wycieczek.

OsmAnd

Jest to mapa dostępna tylko dla urządzeń mobilnych – Android, iOS pracująca całkowicie w trybie offline. Po instalacji można ściągnąć wybrane mapy, niestety w wersji darmowej można ich ściągnąć tylko kilka. To jest oczywiście wadą tej aplikacji, natomiast wykorzystywane są mapy OpenStreetMaps (open source), aktualizowane dość często.

Są podobne funkcje jak w innych mapach – planowanie trasy, nawigacja, ale także wyszukiwanie miejsc i atrakcji. Mapy są bardzo szczegółowe – numeracja domów, sklepy, toalety i inne. Przydatna będzie zwłaszcza, gdy wyjeżdżamy w miejsce, gdzie nie ma internetu. Jest to po prostu dobra i skuteczna mapa dla urządzeń mobilnych.

Traseo

Traseo to mapa turystyczna opracowana przez firmę Amistad, o której wspomniałem na początku wpisu. Wersja dla przeglądarki i aplikacje mobilne na Androida i iOS służą przede wszystkim do przeglądania masy ciekawych propozycji tras (dodanych przez użytkowników).

W przeglądarce możemy wyszukać trasę i zobaczyć jej szczegóły – pieszo, rowerem, zimowe, wodne itp.

Widać jej przebieg, zdjęcia robione przez autora trasy i wszystkie informacje. Można stąd wyeksportować do popularnych typów plików, czy wydrukować, ale też widać kod numeryczny, który po wpisaniu w aplikacji mobilnej odszuka tę konkretną trasę.

Aplikacje mobilne mają podobne funkcje, jak wersja w przeglądarce – wyszukanie trasy i przeglądanie szczegółów.

Dodatkowo jest możliwość nawigacji do początku trasy i później po trasie. Główna funkcja to rejestracja trasy z dodawaniem zdjęć. Aplikacja też mocno naciska na zakup map okolicy, które są odpowiednikiem map papierowych.

Podsumowując – bardzo ciekawa aplikacja z trasami, na które być może sami byśmy nie wpadli ze zdjęciami, które pokażą, jak wygląda okolica.

Podsumowanie

W przeglądarkach i na urządzeniach mobilnych jest dostępnych wiele różnych map. Tu wybrałem moim zdaniem najciekawsze, a ja zawsze korzystałem z Mapy.cz. Wydawała mi się najlepsza w swej prostocie i oferowała wszystko to, co potrzebne – mapy offline, śledzenie trasy, planowanie.

Myślę, że warto jednak sprawdzić pozostałe opisywane przeze mnie aplikacje i strony – mogą się sprawdzić równie dobrze, a może szukacie czegoś specyficznego – spokojnie na coś natraficie :-).

Jeżeli znacie jakieś mapy, których tu nie wymieniłem, a są ciekawe – napiszcie do mnie, a sprawdzę i dodam do wpisu. Mam nadzieję, że swoim zestawieniem pomogłem Wam znaleźć ciekawą nową aplikację do planowania wycieczek.

Polecam też zapoznanie się z opisanymi przeze mnie miejscami noclegowymi, przyjaznymi rodzinom z psami.

Skomentuj