Taras widokowy na Lotnisku Chopina w Warszawie

Podobnie jak wielu małych i dużych chłopców, my też lubimy obserwować samoloty. Starty i lądowania, pomimo że teoretycznie wszystkie podobne, mają w sobie coś magicznego.

Szukaliśmy miejsca, gdzie można zobaczyć samoloty w ruchu, niekoniecznie będąc ich pasażerem. Natrafiliśmy na górkę spotterską opisaną przez nas w innym wpisie, ale chcieliśmy zobaczyć je z bliższej odległości i na płycie lotniska.

Wiedzieliśmy, że jest taras widokowy na Lotnisku Chopina, sprawdziliśmy, jak tam dojechać i ruszyliśmy na wycieczkę, którą opisujemy poniżej.

Gdzie jest taras widokowy na Lotnisku Chopina?

Uznałem, że najlepiej będzie pojechać komunikacją miejską i w sumie nie był to zły pomysł – podjechaliśmy kilka stacji metrem i na Imielinie przesiedliśmy się w autobus 148, który jedzie prosto na lotnisko. Zajęło nam to pół godziny, a zawsze to inaczej niż po prostu samochodem (a parkingi niestety przy lotnisku są płatne). Można też rowerem jakby ktoś chciał w ten sposób dotrzeć.

Atrakcje na miejscu

Jeżeli ktoś chce się przespacerować przez lotnisko, można wysiąść przy hali odlotów, ale najlepiej jest zrobić to na przystanku przy hali przylotów. Trzeba pójść w lewo przy budynku lotniska i zaraz obok zejścia do stacji kolejowej jest wejście do środka do windy (schody też są) na taras widokowy – jest to dobrze oznakowane i nie sposób się pomylić.

Na górze widać ekrany z informacjami o aktualnych lotach, a także obraz radarowy lotniska dla bardziej zaawansowanych obserwatorów.

Wejście na taras widokowy zaczyna się sporym hallem ze sklepem z pamiątkami. Można sobie usiąść na chwilę lub zrobić drobne zakupy.

Sam taras to bardzo długi i oszklony korytarz, z którego widać płytę lotniska.

Na ścianie wisi mnóstwo pięknych zdjęć, które robią wrażenie.

Jako udogodnienie dla mniejszych dzieci są specjalne podesty, na które można wejść, żeby było lepiej widać płytę, a na całej długości korytarza jest dobry widok na to co się dzieje 3 piętra niżej. 

Widać przygotowywanie samolotów, kołowanie do startu, lądowania i ruch obsługi lotniska.

Taras ma niestety w mojej opinii jeden minus – płytę obserwuje się przez okna (na samej górze jest tylko siatka), które niestety trochę utrudniają obserwację. Dużo lepiej byłoby czuć atmosferę lotniska, jeżeli przestrzeń byłaby otwarta.

Czy warto odwiedzić taras widokowy na Lotnisku Chopina?

Podsumowując, taras widokowy to na pewno atrakcja, ale moim zdaniem bardziej „na start”, a dla prawdziwych fanów lotnictwa chyba bardziej odpowiednie będą liczne w okolicy Lotniska Chopina miejsca, w tym górki spotterskie, w których można obserwować na otwartej przestrzeni podchodzące do lądowania i startujące samoloty.

Skomentuj