Zamek Królewski w Warszawie to jeden z najbardziej znanych symboli tego miasta i jednocześnie jedna z najczęściej odwiedzanych atrakcji stolicy tak jak chociażby Pałac Kultury i Nauki z tarasem widokowym.
Nawet jeśli nie macie ochoty na zwiedzanie wnętrz i muzeum, warto przyjść i zobaczyć go z zewnątrz, przy okazji odwiedzić Stare Miasto, Kolumnę Zygmunta i być może inne bardziej interaktywne atrakcje, takie jak Muzeum Świat Iluzji na Starówce.
Jeśli jednak chcecie wejść do środka, warto zarezerwować kilka godzin czasu na spokojne obejrzenie bardzo bogatych zbiorów w towarzystwie interaktywnej aplikacji opowiadającej w świetny sposób o poszczególnych miejscach Zamku Królewskiego.
Historia Zamku Królewskiego sięga XIII wieku, a od tego czasu wiele razy był narażony na zniszczenia i był grabiony – przez m.in. wojska szwedzkie, niemieckie i rosyjskie. W 1944 roku zrównany z ziemią, a udało się go w końcu odbudować w latach 1971-1984, dzięki czemu został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Polecam obejrzenie filmu, który świetnie pokazuje, jak Zamek Królewski został zniszczony i jak go odbudowywano:
Gdzie znajduje się Zamek Królewski?
Zwiedzając Stare Miasto, bez problemu rozpoznacie Zamek Królewski, a dotrzecie tu bardzo łatwo komunikacją miejską z każdej strony. Jeśli chcecie podjechać maksymalnie blisko, najlepiej użyć jednego z tramwajów lub autobusów. Samochodem też teoretycznie da się w miarę niedaleko zaparkować, jednak może być kłopot ze znalezieniem miejsca, a postój jest płatny (Strefa Płatnego Parkowania).
Metrem też teoretycznie można tu dotrzeć, ale od stacji Ratusz Arsenał jest około kilometra – chyba że podjedziecie ten odcinek tramwajami, które swój przystanek o nazwie Stare Miasto mają dosłownie obok Zamku Królewskiego.
Będąc na Placu Zamkowym, od razu zobaczycie charakterystyczny barokowo-klasycystyczny Zamek Królewski.
Jak kupić bilety do Zamku?
Bilety najlepiej kupić przed wizytą, online – na stronie internetowej Zamku – macie wtedy pewność, że nie zabraknie miejsc i na pewno o określonej godzinie będziecie mogli zwiedzać. Od razu można oprócz głównej atrakcji – czyli Trasy Królewskiej kupić bilety na zwiedzanie dodatkowych wystaw czasowych, Pałacu Pod Blachą, czy Galerii.
Jeśli chcecie jednak bilety kupić na miejscu w kasie, wchodzicie głównym wejściem na dziedziniec zamku:
Tu ścieżka od razu zaprowadzi Was do kolejnej bramy, gdzie jest kasa biletowa:
Bilety kupuje się z dostępem do audioprzewodnika – urządzenie dostaniecie później, po wejściu do muzeum i rozpoczęciu zwiedzania. Jeśli już macie bilety, kierujecie się do wejścia po przeciwnej stronie dziedzińca, po drodze mijając zegar z Syrenką:
Po wejściu do środka zostaniecie pokierowani schodami w dół, gdzie jest szatnia i punkt wydawania urządzeń z audioprzewodnikiem. Jest on o tyle ważny, że bez nagrań audio nie dowiecie się praktycznie nic o bogatych zbiorach muzeum – nie ma w salach prawie żadnych opisów i informacji.
Sam audioprzewodnik jest świetnie pomyślany – dostaniecie razem ze słuchawkami sprzęt z dotykowym wyświetlaczem. Działa trochę topornie, ale spełnia swoją funkcję. Od razu sprawdźcie, czy wszystko działa – my mieliśmy w trakcie zwiedzania problem z kablem od słuchawek, a pracownicy doglądający wystawy raczej Wam nie pomogą – pewnie mają jasno określony obowiązek pilnowania eksponatów i nie wolno im się rozpraszać.
Trasa Królewska
Po odebraniu audioprzewodnika musicie wejść schodami na wyższe piętro, gdzie rozpoczyna się zwiedzanie. W każdej z sal zobaczycie tabliczkę z numerem, który po wpisaniu w audioprzewodniku odtworzy Wam nagranie dotyczące danego pomieszczenia i eksponatów.
Zwiedzanie Trasy Królewskiej to przynajmniej 1,5-2 godziny spaceru przez pomieszczenia, tak żeby wszystko zobaczyć i posłuchać bardzo ciekawych nagrań audio wprowadzających w klimat dawnych czasów i opowiadających i historii władców Polski.
Od razu zaznaczam, że celowo nie znajdziecie tu opisu poszczególnych pomieszczeń i eksponatów, jako zachęta do odwiedzin Zamku Królewskiego i samodzielnego przeżycia Trasy Królewskiej. Nie udałoby nam się zresztą oddać wrażeń, które będziecie mieli widząc obrazy, meble i wystrój, jednocześnie słuchając świetnych nagrań dodających smaczku.
Trasa prowadzi przez poszczególne pomieszczenia, także nie błądzić po pomieszczeniach – do większości z nich wchodzi się po kolei, z wyjątkiem kilku sal, co daje wrażenie ciągłości opowieści historii.
Trasa Królewska to przede wszystkim dwa apartamenty – Apartament Wielki i Apartament Królewski.
Apartament Wielki składa się z Galerii Owalnej, Sali Wielkiej, Sali Rady, Sali Wielkiej, Pokoju Marmurowego, Sali Rycerskiej i Sali Tronowej.
Apartament Królewski to między innymi Sala Gwardii Konnej Koronnej, Pokój Canaletta, Kaplica Mała i Pokój Audiencjonalny Stary, ale i bardziej intymne pomieszczenia króla, jak Sypialnia czy Gabinet.
Każde z pomieszczeń obu Apartamentów świetnie pokazuje, jak wyglądało życie w dawnych czasach, jakich przedmiotów wtedy używano i jak wyglądała sztuka.
Sale robią wrażenie, nie tylko że część z nich jest ogromna, ale i z uwagi na dbałość o detale. Świadomość, że jedne z ważniejszych wydarzeń w historii Polski odbywały się właśnie tu, dodatkowo daje do myślenia.
Wykończenie sal i wszelkie detale, które widzieliśmy na każdym kroku wzbudziły nasz szacunek do ludzi odbudowujących Zamek Królewski. Starano się odtworzyć stan z 1939 roku, co udało się w zupełności.
W tym Muzeum znajdziecie mnóstwo ozdób, złoceń, mebli i dzieł sztuki wiszących praktycznie wszędzie wraz z kolekcjami zastawy stołowej, czy pieczęci służących. Mapa Polski z XVIII wieku dodatkowo podkreśla zmiany historyczne i daje pojęcie, jak kiedyś wyglądały nasze granice.
Zachęcam do odwiedzin i zwiedzania samodzielnie, a w galerii na końcu wpisu zobaczycie wszystkie nasze zdjęcia z Trasy Królewskiej – może one sprawią, że będziecie chcieli się tu wybrać.
Zwiedzanie kończy w tym samym miejscu, w którym zaczynaliście wycieczkę. Po zwrocie sprzętu z audioprzewodnikiem, możecie już wyjść z Zamku Królewskiego, lub zajrzeć do sklepiku z pamiątkami. jest bardzo dobrze zaopatrzony i znajdziecie tu bardzo duży wybór pamiątek. Możecie je też kupić później – Zamek Królewski ma sklep online (link).
Podsumowanie – czy warto?
Jeśli lubicie historię, muzea, eksponaty, dzieła sztuki i wszystko co związane z dziejami naszego kraju – jest to obowiązkowe miejsce do odwiedzenia w trakcie pobytu w Warszawie. Szczególnie, że samo zwiedzanie jest wzbogacone o świetne opowieści (głos podkłada Adam Ferency).
Jeśli nie lubicie historii, nie macie ochoty na kilkugodzinne oglądanie eksponatów lub wolicie bardziej aktywny wypoczynek – warto chociaż na chwilę się tu pojawić i zobaczyć jak wygląda świetnie odbudowany symbol Warszawy.
My, pomimo, że nie zawsze się dobrze odnajdujemy w muzeach i historycznych miejscach, byliśmy bardzo zadowoleni.
W galerii poniżej znajdziecie wszystkie zdjęcia z Zamku Królewskiego.
Skomentuj