Taras Widokowy PKiN w Warszawie

Pałac Kultury i Nauki to jeden z najbardziej znanych symboli Warszawy, którego nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Budynek, zwany potocznie „Pekinem” jest na drugim miejscu w Polsce pod względem wysokości całkowitej (z iglicą), zaraz za Varso Tower powstałym w 2022. roku. Na jego 30. piętrze znajduje się Taras Widokowy PKiN, gdzie z wysokości 114 metrów możecie podziwiać panoramę całego miasta.

Budowa PKiN zakończyła się w 1955. roku, od kiedy ten budynek stał się symbolem stolicy, będąc jednocześnie widocznym z daleka dla wszystkich przyjeżdżających do miasta. Stał się jednocześnie obowiązkowym celem wycieczek, szczególnie z powodu tarasu widokowego znajdującego się na 30. piętrze, na wysokości 114. metrów, skąd rozpościera się panorama całej Warszawy i okolic.

Gdzie jest Taras Widokowy PKiN?

Pałac Kultury i Nauki z tarasem widokowym został wybudowany w śródmieściu Warszawy, przy Placu Defilad. Jako, że jest to ścisłe centrum, łatwo tu dotrzeć praktycznie z każdego kierunku. Z racji swojej wysokości i charakterystycznego wyglądu, z daleka go widać razem z innymi wybudowanymi po nim wieżowcami warszawskiego „Manhattanu”.

Można tu łatwo dotrzeć wszelkimi środkami transportu, szczególnie, że zaraz obok jest Dworzec Centralny, metro linii M1 i M2, tramwaje i autobusy. Tak naprawdę w okolicy jest jeden z głównych punktów przesiadkowych w Warszawie – pociągi dalekobieżne i lokalne, busy oraz linie autokarowe. Nawet jeśli nie wiecie jak tu dotrzeć, większość spotkanych ludzi Wam pokaże w którym kierunku jest Pałac Kultury i Nauki. 

Dojazd samochodem jest jak najbardziej możliwy, ale trzeba wziąć pod uwagę mało miejsca i trudności z zaparkowaniem w okolicznych uliczkach (jest tu strefa płatnego parkowania). Polecam parking płatny w otoczeniu Pałacu Kultury i Nauki – ceny nie są wysokie w porównaniu do okolicznej strefy, a raczej znajdziecie miejsce i będzie bardzo blisko do Tarasu Widokowego i innych atrakcji w centrum miasta. Cennik i aktualne informacje o dostępności znajdziecie na tej stronie. Warto sprawdzić, czy nie ma akurat jakichś imprez albo ograniczeń.

Jak już dotrzecie w pobliże Pałacu Kultury i Nauki, kierujcie się w stronę wschodniego wejścia – od ulicy Marszałkowskiej (a jednocześnie od strony parkingu na Placu Defilad).

Bilety wstępu na Taras Widokowy PKiN

Po wejściu od razu możecie iść do kasy po schodach z prawej strony (chyba, że chcecie się napić coś ciepłego/zimnego – jest tu w przedsionku kawiarnia). Mogą tu być czasem kolejki, dlatego polecam kupienie biletu online na stronie PKiN – można to zrobić nawet stojąc w kolejce :-).

Z biletem papierowym lub tym otrzymanym elektronicznie mailem kierujecie się do wind, do których wejście jest po lewej stronie od kas biletowych.

Wjazd na Taras Widokowy PKiN

Na 30. piętro Pałacu Kultury i Nauki dowiezie Was jedna z dwóch szybkich wind. Jadą one bezpośrednio na poziom Tarasu Widokowego, a zajmuje im to tylko 19 sekund.

Po zeskanowaniu biletu i przejściu przez bramkę biletową kierujecie się do wind – kiedyś były obsługiwane przez panie windziarki, teraz trzeba samodzielnie je wezwać i w środku nacisnąć przycisk z 30-tką.

Galeria wewnętrzna i Sala Gotycka

Z windy na 30. piętrze wyjdziecie do centralnego miejsca tego poziomu, czyli Sali Gotyckiej (najwyżej położonej ogólnodostępnej sali w PKiN) otoczonej galerią wewnętrzną.

Możecie tu w automacie kupić monety pamiątkowe, a w sklepiku znajdziecie sporo gadżetów związanych z Warszawą.

Jest tu także kawiarnia Gwiazdy Bliżej Gwiazd, gdzie możecie się czegoś napić lub zjeść coś dobrego w trakcie pobytu na Tarasie Widokowym. Kawiarnia jest dostępna zarówno z galerii wewnętrznej jak i z Tarasu Widokowego.

Taras Widokowy PKiN

Największa atrakcja 30. poziomu PKiN – Taras Widokowy – otacza wieżę budynku i dzięki temu możecie spojrzeć z każdej strony na Warszawę i wszystkie jej charakterystyczne miejsca i obiekty.

Możecie się tu czuć bezpiecznie – wszędzie są kraty zabezpieczające, które zostały założone po serii samobójczych skoków w 1956 roku, niedługo po otwarciu tarasu.

Jest tu tablica informacyjna opisująca najbardziej znane budynki stąd widoczne, z ciekawostkami na ich temat.

Sam widok z tarasu mocno zależy od pogody – najlepiej wybrać się tutaj w słoneczny i bezchmurny dzień. Jeżeli jest mgła lub nisko zawieszone chmury – raczej dużo nie zobaczycie. W dobrą pogodę powinniście dostrzec cały obszar miasta.

Możecie podziwiać najbliżej ulokowane budynki, jak „Żagiel”, Verso Tower, czy hotel Intercontinental.

Zobaczycie też nieco dalsze charakterystyczne wieżowce, jak dawny hotel Forum (obecnie Novotel), który nie ma 13. piętra :-).

Niedaleko są warszawskie „Twin Towers” czyli Centrum LIM (Hotel Marriott) i Oxford Tower.

Oprócz tych najbliższych i najbardziej znanych budynków i miejsc zobaczycie wiele innych – możecie zobaczyć w galerii poniżej więcej zdjęć, ale zachęcam do skorzystania z oferty wycieczek z przewodnikiem po Pałacu Kultury i Nauki. Zobaczycie wtedy na co dzień niedostępne miejsca i usłyszycie wiele ciekawostek i informacji o tym miejscu.

Podsumowanie

Taras Widokowy PKiN to jedna z najbardziej znanych i poszukiwanych atrakcji w Warszawie. Warto się tu wybrać chociaż raz, żeby spojrzeć na Warszawę z lotu ptaka.

Pomimo, że są i będą powstawały inne punkty widokowe na podobnej lub wyższej wysokości, tu odczujecie niepowtarzalny klimat dawnych lat, socjalizmu i czasów Stalina. Pałac Kultury i Nauki to zabytek, a architektura jest zupełnie inna niż obecnych wieżowców.

To co bym podpowiedział jeszcze raz – warto zwiedzić Pałac Kultury i Nauki z przewodnikiem – jeżeli na Taras Widokowy wjedziecie sami, może być to dla Was mało atrakcyjne – zobaczycie widoki i zjedziecie na dół. A przy takiej wycieczce możecie obejrzeć też inne miejsca w PKiN, także podziemia. Dużo też zależy od pogody – nie zawsze traficie idealne widoki.

Polecam też połączyć wycieczkę na Taras Widokowy PKiN z innymi miejscami w okolicy, jak Muzeum Łazienki Królewskie, Centrum Pieniądza NBP lub Stacja Muzeum.

Mimo wszystko polecam i zachęcam do odwiedzin!

W galerii poniżej znajdziecie wszystkie nasze zdjęcia z wycieczki.

Skomentuj