Zastanawiając się nad kolejnym celem naszego wyjazdu, pomyśleliśmy o Beskidach – uwielbiamy te góry i mamy z nimi wiele wspomnień. Pierwsza myśl to była Wisła i zaczęliśmy szukać noclegu. Po dłuższym poszukiwaniu natrafiliśmy na apartament w Szczyrku Modrzewiowa 12. Zachęciły nas zdjęcia i bardzo dobre opinie gości, a przede wszystkim fakt, że apartament jest także dla rodzin ze zwierzętami :-).
Szybka rezerwacja i kontakt z właścicielem, czy na pewno możemy przyjechać z psami. Dostaliśmy potwierdzenie, że tak i nie mogliśmy się doczekać przyjazdu. Zastanawialiśmy się tylko, czy na pewno to co widać na zdjęciach zgadza się z rzeczywistością – okazało się, że tak, a cały pobyt był bardzo udany (także dla naszych dwóch Golden Retrieverów :-)).
Lokalizacja
Kilka dni przed przyjazdem dostaliśmy wiadomość od właściciela, że podjazd jest bardzo stromy i zaleca zabranie łańcuchów na koła. Przyznam, że pomimo, że to okres wakacyjny, aż się upewniłem czy w Szczyrku nie ma śniegu. Okazało się, że była to wiadomość standardowa, która jest ważna w okresie zimowym, gdy to wyposażenie może być bardzo przydatne, ale do rzeczy :-).
Jadąc z Warszawy w miarę bezproblemowo dotarliśmy na miejsce, niestety stojąc chyba godzinę w korku koło Częstochowy w miejscu budowy autostrady A1. Poza tym trasa dość szybka i jedzie się całkiem przyjemnie.
Nawigacja bez przeszkód prowadzi na miejsce, warto jednak wypatrywać zjazdu z ulicy Myśliwskiej (trasa 942) w ulicę Modrzewiową.
My przegapiliśmy – wjazd między płotami domów jest naprawdę niepozorny.
Jedziemy aż do mostku nad rzeką Żylicą i już prawie jesteśmy na miejscu.
Jedziemy drogą asfaltową (tu widać znak zalecający założenie łańcuchów :-)), aż dotrzemy do drogi wyłożonej betonowymi płytami.
I tu jest ten moment, w którym w zimie może być kłopot z podjechaniem aż do apartamentu. Warto wcześniej skontaktować się z panią zajmującą się apartamentem, żeby na nasz przyjazd otworzyła bramę wjazdową na parking przy budynku. Najlepiej wjechać od razu z dołu na parking przez bramę bez zatrzymywania. Ciekaw jestem jak to w zimie wygląda – latem raczej nie będzie problemu.
Jesteśmy na miejscu – apartament mieści się zaraz nad garażem, do którego dostaniemy pilota i możemy tam parkować samochód. O stromiźnie drogi świadczy fakt, że od parkingu balkon apartamentu jest na 1 piętrze, a z drugiej strony wychodzimy bezpośrednio na taras „na parterze”.
Otoczenie apartamentu
Dzięki temu, że budynek mieści się na zboczu góry, z balkonu jest przepiękny widok na Skrzyczne i najbliższe uliczki. Jest to jedna z największych zalet tego miejsca.
Wokół budynku jest parking na którym też można zostawić samochód na przypisanych do konkretnych apartamentów miejscach.
Na końcu budynku, w głębi, jest altana śmietnikowa (to jakby się ktoś zastanawiał, co zrobić ze śmieciami :-)).
Sama lokalizacja apartamentu jest świetna – niedaleko Kolei Linowej na Skrzyczne, pobliskie sklepy, trasy spacerowe i szlaki. Czyli wszędzie w miarę blisko, a jednak w oddaleniu od centrum Szczyrku, gdzie nie jest już tak cicho i spokojnie, jak tu.
Jedyną wadą jest brak placu zabaw obok budynku, ale można zejść na dół nad rzekę Żylicę, gdzie jest nieduży ogrodzony plac zabaw:
Wnętrze apartamentu
Jak już wjedziemy na parking lub do garażu, domofonem (do którego dostaniemy kod od pani zajmującej się apartamentem) docieramy na 1 piętro schodami, które niestety są dość strome. Trzeba uważać z mniejszymi dziećmi i psami.
Przedpokój
Po wejściu do apartamentu trafiamy do przedpokoju prowadzącego do wszystkich pomieszczeń, bardzo przyjemnie urządzonego (podobnie jak pozostała część mieszkania). Czujemy się tu jak w domu.
Jest tu wszystko co potrzeba – wieszak, komoda, lustro i mnóstwo miejsca.
Salon
Salon jest bardzo sympatyczny i przytulny – z aneksem kuchennym, wielkim stołem na środku i wyjściem na balkon, z którego rozciąga się cudowny widok. Jest też niewielka rozkładana sofa zaraz obok wyjścia na balkon, dzięki czemu w apartamencie może spać do 6 osób.
Jest też wygodna kanapa, telewizor z podstawowymi kanałami, ale i konsola PS3. Doskonały pomysł to kominek – w zimniejsze dni można go rozpalić i ocieplić atmosferę ;-). Drewno musimy zorganizować we własnym zakresie (my kupowaliśmy na stacji benzynowej Orlenu w pobliskich Buczkowicach). Dla małych dzieci jest krzesełko do karmienia – widać że apartament jest przeznaczony dla wszystkich grup wiekowych.
Bardzo miłym gestem było wino na powitanie, które czekało na nas na stole.
A tu wspomniany widok – nie tylko my byliśmy zachwyceni – nasze psy też :-).
Aneks kuchenny
Aneks kuchenny sprawdza się dość dobrze i jest świetnie wyposażony praktycznie we wszystko co potrzebne, brakuje jednak jednej rzeczy – mikrofalówki. Oprócz niej nic do szczęścia więcej nie potrzeba – sztućce, talerze, szklanki, przybory kuchenne, garnki, patelnie, durszlak, obieraczki, otwieracz, zmywarka, lodówka z zamrażarką, płyta indukcyjna i piekarnik. Jest jednak trochę mało miejsca na blacie i kilka uciążliwych rozwiązań (na przykład po otwarciu zmywarki nie dostaniemy się do szuflad i szafki ze śmietnikiem). Są to jednak niewielkie niedogodności.
Doskonałym pomysłem właściciela jest ekspres do kawy ze spieniaczem mleka. Bardzo pomagał, szczególnie rano :-).
Sypialnia z dwoma łóżkami
Jedna z sypialni apartamentu ma dwa pojedyncze łóżka – jest to świetne miejsce dla dwójki dzieci. Nasi synowie stwierdzili, że materace są bardzo wygodne. Jest komplet pościeli, szafki nocne i lampki.
Jest też wieszak na ubrania i nie ma żadnej szafy.
Sypialnia z łóżkiem małżeńskim
Druga sypialnia ma łóżko małżeńskie o szerokości (chyba) 140 cm – dla niektórych osób może być to za mało, ale da się spać, szczególnie, że znów materac jest bardzo wygodny.
Podobnie jak w drugiej sypialni jest wieszak na ubrania, tym razem z dwoma szufladami.
Taras
Z obu sypialni wychodzi się wprost na dobrze zagospodarowany taras z fotelami i stolikiem.
Teren jest ogrodzony i można wychodzić bezpiecznie z psami i dziećmi, warto jednak przypilnować, żeby po psach posprzątać.
Łazienka
Łazienka jest doskonała na wakacyjny pobyt i ma wszystko co potrzeba, włącznie z suszarką do włosów i całą masą różnych ręczników. Prysznic jest wyposażony w deszczownicę i jest dość duży.
Genialnie rozwiązanie, co jest rzadko spotykane to sauna! Można z niej bez problemu korzystać, a obsługa jest bardzo łatwa.
Sprawdzone miejscówki na spacer z psami
Nie bylibyśmy sobą, jeśli byśmy nie buszowali po okolicy szukając ciekawych miejsc na spacer z psami. Szczególnie, że nasze Golden Retrievery uwielbiają wodę, której tu jest pod dostatkiem w najbliższym otoczeniu.
Rzeka Żylica
Pierwsze miejsce jest oddalone o zaledwie 200 metrów w dół od apartamentu. Jest to rzeka Żylica, przez którą się przejeżdża mostkiem w drodze do apartamentu.
Przechodzimy przez mostek i kierujemy się w stronę niewielkiego progu rzecznego. Wcześniej brzegi są zbyt strome i nie zejdziemy łatwo nad wodę.
Zaraz za progiem jest łagodniejsze zejście i dość głęboka woda – psy mogą świetnie się wymoczyć.
Drugie miejsce nad tą samą rzeką jest w przeciwnym kierunku, zaraz obok sporego parkingu. Co prawda mapa Google pokazuje, że trzeba dojść do głównej drogi, ale można przejść przez widoczny na mapie parking i dojść od razu nad rzekę.
Jest tu kolejny próg i ciekawe miejsce do wodnych szaleństw. Można dotrzeć tu albo bezpośrednio z parkingu – nad progiem, albo obchodząc budynki przy parkingu – pod progiem.
Trasa rowerowo-biegowa
Bardzo ciekawe miejsce oddalone o około kilometr, ale jest tu sporo przestrzeni do biegania. Trzeba tylko uważać na psy (są tu wypasane konie i może to być pokusa dla psów, żeby podbiec).
Idziemy ulicą Wierzbową wzdłuż rzeki, aż zobaczymy boisko. Tuż przy nim idziemy brukowaną drogą, kierując się drogowskazami do trasy rowerowo-biegowej.
Wychodzimy na otwarty teren, gdzie jest zorganizowana trasa „terenowa” dla rowerów i jest altanka, gdzie można odpocząć.
Można trasą wejść w górę, skąd rozciąga się kolejny wspaniały widok na góry.
Na samej górze jest polana, gdzie psy mogą swobodnie biegać.
Jest tam też widoczna na mapie Jaskinia Lodowa, ale tam nie dotarliśmy.
Wyciąg Kaimówka
To miejsce odkryliśmy przypadkiem – z okna apartamentu widzieliśmy lądujące tu paralotnie i postanowiliśmy tam dotrzeć. Jeżeli człowiek potrafi, to pies tym bardziej, a nasza wrodzona ciekawość nieznanych miejsc zaowocowała tą ciekawą miejscówką.
W zimie jest to wyciąg narciarski, latem jednak jest to nieco opuszczone miejsce. Idziemy między budynkami (jest wrażenie, że się wchodzi komuś na podwórko, ale pomyśleliśmy, że skoro jest tam ogólnodostępny wyciąg, to może nas nikt nie „pogoni”).
Weszliśmy schodami na górę – dość stromo, ale nie ma problemu dla dzieci i psów.
Dotarliśmy na stok narciarski, który latem jest piękną łąką, gdzie psy mogą bezpiecznie szaleć, a jak się wejdzie wyżej, można pomachać do rodziny, która została w apartamencie :-).
Polana obok Kolei Linowej Szczyrk
Jest to koniec zejścia ze Skrzycznego, jeśli wybierzemy trasę pod Koleją Linową zamiast niebieskiego szlaku.
Przechodzimy między domami (i parkingami) i docieramy do wydeptanego szlaku wznoszącego się dalej na Skrzyczne.
Jest tu kawał trawy, na którym psy mogą poszaleć, a my możemy z dołu obserwować ludzi wjeżdżających i zjeżdżających kolejką.
Atrakcje w okolicy
Szczyrk to doskonałe miejsce na wakacje, jak i ferie zimowe. W samym Szczyrku i w okolicach jest mnóstwo atrakcji dla mniejszych i większych dzieci i dla dorosłych. Poniżej wymieniam najciekawsze z nich.
Jeżeli korzystacie z atrakcji w Szczyrku, warto pamiętać, że może być problem z zaparkowaniem. Korzystajcie z płatnych parkingów, które są tańsze (np. 10 zł za dzień, tak jak parking zaraz obok apartamentów) i uważajcie na miejsca, gdzie wiszą ostrzeżenia że godzina parkowania dla nie-klientów kosztuje od 50 do 200 zł! (np. pod Delikatesami Centrum).
- Aquapark Tropikana w Hotelu Gołębiewski w Wiśle
- Babia Góra
- Bacówka w Koniakowie
- Barania Góra
- Beskid Park w Szczyrku
- Beskidzka Galeria Sztuki Bator Art
- Beskidzkie Centrum Zabawki Drewnianej w Stryszawie
- Bulwar nad Sołą
- Chata na Szańcach
- Chlebowa Chata w Górkach Małych
- Ciężki Schron Bojowy „Wędrowiec”
- Diabli Kamień w Beskidzie Małym
- Dinolandia w Inwałdzie
- Dom Tkacza w Bielsko Białej
- Dwór Kossaków – Centrum Kultury i Sztuki
- Galeria trofeów Adama Małysza
- Góra Żar
- Górski Park Równica
- Grota Komonieckiego w Ślemieniu
- Izba Pamięci Jerzego Kukuczki
- Jaskinia w Trzech Kopcach
- Jezioro Goczałkowickie
- Jezioro Żywieckie
- Kamieniołom w Kozach
- Kaskady Rodła w Wiśle
- Klimczok
- Kolej gondolowa i linowa na Zbójnicką Kopę
- Kolej gondolowa na Szyndzielnię
- Kolej Linowa Cieńków
- Kolej linowa na Wielką Czantorię
- Kolej Linowa-Torowa Góra Żar
- Kompleks Skoczni Narciarskich „Skalite” w Szczyrku
- Kompleks Skoczni Narciarskich w Wiśle Centrum
- Kuligi w Wiśle
- Leśny Gród w Milówce Prusowie
- Leśny Park Niespodzianek
- Łamana Skała w Ślemieniu
- Małe Skrzyczne
- Mini Zoo Kucyk w Inwałdzie
- Młodzieżowa Stacja Kosmiczna YSS w Sopotni Wielkiej
- Mokry Stawek w Zawoi
- Muzeum Beskidzkie im Andrzeja Podżorskiego w Wiśle
- Muzeum Browaru Żywiec
- Muzeum Etnograficzne Stara Zagroda w Ustroniu
- Muzeum Gustawa Morcinka
- Muzeum Koronki Koniakowskiej
- Muzeum Miejskie i Stary Zamek w Żywcu
- Muzeum Miejskie i Zamek w Suchej Beskidzkiej
- Muzeum Minerałów Ziemi
- Muzeum Ognia w Żorach
- Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie
- Muzeum Stara Chałupa
- Muzeum Sztuki Jana Wałacha w Istebnej
- Muzeum Śląska Cieszyńskiego
- Muzeum Św. Jana Sarkandra w Skoczowie
- Muzeum Turystyki Beskidu Śląskiego na Przysłopie
- Muzeum Zofii Kossak – Szatkowskiej
- Obserwatorium Nietoperzy w Brennej
- Ogród Bajek wokół chaty Grabowej
- Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej
- Ośrodek Hodowli Żubrów i Edukacji Leśnej
- Park Leśny im. Powstańców Śląskich w Radlinie
- Park Linowy Las Przygód w Zawoi
- Park linowy na Równicy
- Park Linowy Paprocany
- Park Miniatur Świat Marzeń Inwałd
- Park Rozrywki Dream Park w Ochabach Wielkich
- Park Rozrywki Twin Pigs w Żorach
- Park Turystyki w Brennej
- Park W Deche
- Park Zamkowy w Żywcu
- PGE Elektrownia Szczytowo-Pompowa na górze Żar
- Pokój Zagadek Cinema Escape w Pszczynie
- Przełęcz Przegibek
- Punkt Widokowy Koczy Zamek w okolicach Koniakowa
- Ratusz w Cieszynie
- Rezydencja Prezydenta RP
- Skała Czarownic w Beskidzie Małym
- Skansen Zagroda Wsi Pszczyńskiej
- Szczyrk Mountain Resort
- Skocznia narciarska im. Adama Małysza w Wiśle Malince
- Skrzyczne (nasza relacja z wycieczki)
- Sokolarnia Anatum na Wielkiej Czantorii
- Stajnia i mini zoo w Żywcu
- Szyndzielnia
- Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie
- Tor saneczkowy Czantoria
- Tor saneczkowy Dębowiec pod Szyndzielnią
- Tor saneczkowy na górze Żar
- Wiadukt kolejowy Wisła Głębce
- Wielka Czantoria
- Wieża Piastowska i Rotunda w Cieszynie
- Wieża Widokowa Stary Groń
- Wiślańska Ciuchcia
- Wodny plac zabaw Jezioro Paprocańskie
- Wodospad na Mosornym Potoku w Zawoi
- Wodospad w Wiśle
- Wzgórze Kaplicówka
- Zabytkowa Chata Jana Kawuloka
- Zabytkowy Park Przygód w Wiśle
- Zagroda Żubrów w Pszczynie
- Zameczek Myśliwski Promnice
- Zamek Książąt Sułkowskich
- Zamek w Cieszynie
- Zamek w Kończycach Małych
- Zamek w Pszczynie
- Zbiornik Czerniański w Wiśle – zapora i Zamek Prezydenta RP
- ZOO w Chorzowie
- Żywiecki Park Etnograficzny w Ślemieniu
Gdzie robić zakupy?
W Szczyrku jest sporo sklepów – między innymi kilka Żabek, Delikatesy Centrum, Polo Market. Poniżej przedstawiam najbliższe i najbardziej „przydatne” :-).
Delikatesy Centrum
najbliższy sklep, całkiem dobrze wyposażony, niestety zamknięty w niedziele:
Lewiatan
Jest on nieco dalej i można się przejść lub podjechać samochodem. Otwarty także w niedziele i też ma wystarczający asortyment i świeże pieczywo:
Żabka
Co prawda jest ich kilka w Szczyrku, ale ta jest najbliżej i można się przejść pieszo przy okazji wyprowadzając psy wzdłuż rzeki Żylicy :-):
Polo Market
Ten sklep jest najdalej, ale za to jest największy i ma największy wybór produktów – czasem warto podjechać, może być tylko problem z parkowaniem:
Piekarnia cukiernia Bronowscy
Tu warto podejść/podjechać po pieczywo – jest całkiem niezłe, ale byliśmy tam kilka razy i nigdy nie mieli żadnych drożdżówek (a w Lewiatanie były):
Gdzie jeść?
Oczywiście kuchnia w apartamencie jest tak wyposażona, że nie trzeba się stołować „na mieście”, ale warto spróbować też miejscowych restauracji. Wybrałem 3, które moim zdaniem warto odwiedzić:
- Restauracja Kuflonka na Hali Skrzyczeńskiej (trzeba wjechać kolejką, ale za to są piękne widoki z tarasu)
- Restauracja Green Pub Sjesta (dobre włoskie i meksykańskie jedzenie)
- Restauracja Markowa Destylarnia (bardzo ciekawe potrawy przygotowywane z lokalnych produktów)
Podsumowanie – czy warto?
Jadąc do apartamentu nie spodziewaliśmy się, że wszystko wygląda tak jak na zdjęciach, lub nawet lepiej. Widoki przepiękne, lokalizacja doskonała (blisko głównych atrakcji w Szczyrku, a jednak na uboczu i nie ma zgiełku miejscowości).
Pani doglądająca apartamentu przesympatyczna i pomocna, a sam apartament wyposażony we wszelkie możliwe sprzęty (w tym sauna!).
Cały budynek to raczej są apartamenty na wynajem, jednak nie jest to uciążliwe – cisza, spokój przez większość czasu. Myślę że spokojnie odnajdą się tu zarówno rodziny z małymi dziećmi, jak i większymi. Psy są mile widziane i nie ma żadnego problemu z przyjazdem z nimi.
Na pewno tu wrócimy i jeszcze raz spojrzymy z balkonu na Skrzyczne :-).
Skomentuj