Planując wakacje postanowiliśmy wybrać się do miejsca, które będzie dobre zarówno dla naszych dzieci, jak i psów. Jedną z opcji była Osada Śnieżka – duży kompleks z atrakcjami i na miejscu i w okolicy. Rok wcześniej nie daliśmy rady skorzystać z wielu okolicznych atrakcji, dlatego postanowiliśmy przyjechać właśnie tutaj.
Jest to obiekt dla rodzin, w którym dużo się dzieje, a sama lokalizacja jest bardzo dobra – niby blisko Karpacza i Śnieżki (tu nasz opis dotarcia na szczyt z psami), ale na tyle daleko, że nie czuje się tłumów. Oczywiście poza samymi gośćmi kompleksu, których w sezonie jest dużo i nie każdemu może to odpowiadać.
Nie przyjeżdżamy jednak na wakacje po to, żeby siedzieć na miejscu, także to nie jest zbyt duży problem :-).
Gdzie znajduje się Osada Śnieżka?
Jadąc na miejsce warto pamiętać, że wszystkie nawigacje będą kierowały na końcu trasy bocznymi drogami i dojazd do Osady może być nieco „dziwny” wąskimi uliczkami. Dużo lepiej jest pojechać przez Jelenią Górę i dalej drogą 367 do Karpacza.
Po dotarciu na miejsce kierujemy się do budynku hotelowego, w którym jest recepcja. Można zostawić samochód na parkingu lub na chwilę przy samej recepcji. Generalnie jest tu dość duży problem z parkowaniem w sezonie (od popołudnia, jak już wszyscy wrócą z wycieczek). Pomimo, że teoretycznie powinniśmy parkować na wyznaczonych miejscach, część osób stawia samochody przy uliczkach na terenie ośrodka.
Kompleks Osada Śnieżka to tak naprawdę dwie części – hotel i mnóstwo budynków z apartamentami 4- lub 6-osobowymi. Poniżej widok na mapie obrazujący wielkość:
Przy rezerwacji apartamentów nie dowiemy się, w którym mamy rezerwację, ale możemy poprosić o konkretny budynek i preferencje. Wiedząc po zeszłorocznym pobycie, gdzie są konkretne apartamenty, poprosiliśmy o przydzielenie w miarę możliwości konkretnej lokalizacji i żeby był na parterze (z uwagi na psy). Poniżej zamieszczam „ściągę” z oznaczeniami A, B, C, D, E grup apartamentów. A – najbliżej wjazdu i hotelu, a E – na uboczu i na samym końcu, ale z kolei na śniadanie lub na basen najdalej :-).
W recepcji meldujemy się i płacimy za pobyt, pobierając od razu kartę dostępową do pokoju lub apartamentu. Kartę musimy mieć przy sobie wchodząc na wykupione posiłki, ale możemy też nią „płacić” za jedzenie w Bistro i restauracjach. Przy wymeldowaniu zostanie wszystko zliczone i możemy zapłacić zbiorczo przy wyjeździe. Dostajemy też kartę parkingową z numerem rejestracyjnym samochodu, którą teoretycznie musimy okazywać przy wjeździe. My nigdy nie byliśmy o to proszeni, ale warto mieć ją ze sobą „w razie co” jak opuszczamy ośrodek.
Ważna informacja dla właścicieli psów – opłata „za psa” to 50 zł za dobę. Ale jeżeli przyjeżdżacie z większą liczbą psów – za każdego trzeba zapłacić z osobna. Rok wcześniej byliśmy mocno zdziwieni na minus (zamiast oczekiwanych 300 zł za 6 dni nagle okazało się że trzeba zapłacić dwa razy tyle). Tym razem już byliśmy przygotowani i poprosiliśmy przy rezerwacji o uwzględnienie tego w ogólnej kwocie. Może to być jednak dla innych zaskoczenie. Ostatnia kwestia – pobyt z psem jest możliwy tylko w apartamentach – w hotelu nie ma takiej opcji.
Przy okazji możemy w wejściu zobaczyć galerię zdjęć znanych gości Osady Śnieżka, którzy tu byli 🙂
Wsiadamy do samochodu i jedziemy jedyną uliczką, która prowadzi wzdłuż ośrodka. Jak znajdziemy nasz apartament, szukamy miejsca (co jak już pisałem nie jest łatwe po południu i wieczorem).
Wszystkie budynki z apartamentami z grubsza wyglądają tak samo, inny jest jedynie ich układ i oczywiście lokalizacja. Niektóre mają większy trawnik, niektóre nie mają go prawie w ogóle. Warto to wziąć po uwagę przy rezerwacji. Apartamenty blisko basenu oznaczają lekki brak spokoju do późniejszych godzin (zdarzają się różne imprezy i animacje organizowane do 22:00 lub nawet 23:00). Budynki z literką „E” to cisza i spokój, ale z kolei spory dystans do wszelkich atrakcji i restauracji.
W nocy Osada Śnieżka jest dobrze oświetlona i w całości „okamerowana”, także nie musimy się niczego obawiać.
Osada Śnieżka – jak wyglądają apartamenty?
Same apartamenty, jak wspomniałem, są w dwóch wielkościach – dla 4 i 6 osób. Oczywiście większe są bardziej komfortowe, ale oznaczają wyższy koszt pobytu. Dla naszej rodziny 2+2+2 (2 dorosłych, 2 dzieci, 2 psy) 4-osobowy był w zupełności wystarczający. Wszystkie (chyba) są wyposażone tak samo – łazienka, meble, kuchnia, wystrój.
Wchodzimy do przedpokoju, w którym jest szafa, wieszaki i ławeczka.
W salonie jest super wygodna kanapa (narożnik), która po „złożeniu” spokojnie pomieści co najmniej 2 osoby. Dodatkowe siedzisko, które musi być wsunięte do narożnika jest dość ciężkie (podobnie jak ława) i nie jest to czynność dla kobiet :-).
W salonie jest dodatkowo stół z czterema krzesłami.
Kuchnia jest wyposażona, jednak brakuje na pewno mikrofalówki i zmywarki. Można bez tego żyć, ale trzeba pamiętać, że płyta kuchenna ma wyłączone 2 strefy i działają tylko 2 (zresztą jest naklejka że Osada „jest eko” i to z tego powodu).
Doskonałe rozwiązanie na zimne wieczory to kominek. W drewno można się zaopatrzyć na miejscu, lub na pobliskiej stacji BP zaraz obok zjazdu z trasy 367 do Karpacza.
Po raz drugi mieliśmy apartament na parterze, co jest dużym udogodnieniem zarówno dla dzieci jak i dla psów. Można bezpośrednio z salonu wyjść na trawnik.
Teraz był ogromny, a poprzednio bardzo mały, pomiędzy domkami. Jak widać, nasze psy były bardzo zadowolone :-).
Drugi pokój to sypialnia z łóżkiem małżeńskim i szafą.
Łazienka jest wyposażona we wszystko co potrzebne, włącznie z kompletem ręczników i suszarką do włosów.
Jest prysznic z głębokim brodzikiem i deszczownicą. Dodatkowo można sobie włączyć parę, ozon i wentylację. Niestety były problemy z ciśnieniem wody, ale to chyba ogólna przypadłość, bo w innym apartamencie rok wcześniej tak samo nie bardzo prysznic działał. Szczególnie w godzinach, gdy sporo ludzi korzysta z łazienki.
Spacer z psami w okolicy Osady
Osada Śnieżka to miejsce przyjazne psom, co oznacza, że mogą się poruszać po całym terenie. Gdy nasze psy wychodziły poszaleć na trawniku, zbiegały się dzieci z całej okolicy, żeby się z nimi poprzytulać :-).
Na terenie są rozmieszczone specjalne śmietniki z podajnikami worków na odchody i nie ma problemu ze spacerowaniem.
Warto jednak wyjść na pobliskie pole, do którego można dotrzeć bramką koło apartamentów E (najbardziej oddalonych), albo ścieżką wokół Osady.
Jest tam masa miejsca do biegania, a nawet można się „zapuścić” do pobliskiego lasku, gdzie są bardziej dzikie tereny
Jakie atrakcje na miejscu zapewnia Osada Śnieżka
Teoretycznie Osada Śnieżka na miejscu oferuje wszystko co potrzebne do rozrywki i odpoczynku. Z częsci atrakcji skorzystaliśmy, z części zrezygnowaliśmy z uwagi na piękną pogodę, ale też dlatego, że sauna latem to nienajlepszy pomysł :-).
Przy meldowaniu dostaliśmy grafik atrakcji organizowanych na miejscu – było tego mnóstwo – zajęcia na basenie, nordic walking, nocny badmington, pokazy iluzjonistów. Było z czego wybierać. Co roku program się zmienia i są nieco inne atrakcje.
Wypożyczalnia rowerów
Tu możemy wypożyczyć rower, jeżeli nie mamy swojego. W okolicy jest masa miejsc do jeżdżenia, a w okolicy są rozmaite szlaki rowerowe.
Basen wewnętrzny
Basen jest, całkiem sympatyczny i dostępny dla gości ośrodka, ale nie korzystaliśmy z dwóch powodów – piękna pogoda, a także sporo ludzi wewnątrz. Można go obejrzeć tutaj.
Baseny zewnętrzne
Osada Śnieżka ma kilka basenów, z których korzystaliśmy, szczególnie w porze obiadokolacji (wtedy było najmniej ludzi i było najprzyjemniej :-). Dla nas najbardziej odpowiedni był główny basen – świetny do zabawy i do pływania, są leżaki, ale można też przynieść swoje z apartamentu. Można przy nim coś zjeść i się napić.
Jest też drugi basen dla mniejszych dzieci tuż przy głównej uliczce – uwaga, jest w nim dość zimna woda w przeciwieństwie do pozostałych basenów.
Dla maluchów są dwa brodziki, obok których jest mini plac zabaw.
Boisko
Jest spore piaszczyste boisko, gdzie można zagrać w siatkówkę – tu są organizowane czasem imprezy i animacje.
Siłownia
Z siłowni nie korzystaliśmy (znów z powodu pogody – mieliśmy inne pomysły na czas wolny, ale jak coś, to jest :-)).
Pokoje zabaw dla dzieci
Rozrywek dla dzieci i przeróżnych atrakcji jest tu cała masa. Są kąciki zabaw i dwa poziomy różnych gier (w tym konsola, cymbergaj, bilard). My skorzystaliśmy tylko z tego ostatniego, ale było sporo ludzi i dość duszno. Była to jednak miła odskocznia. Więcej szczegółów na stronie Osady Śnieżka.
Zakątek Lapoński
To atrakcja, którą widzieliśmy tylko z zewnątrz. Zakładam, że w zimie ma pełne obłożenie, ale latem to chyba niezbyt ciekawy pomysł na korzystanie z sauny :-). Jest między innymi sauna fińska beczka i ruska balia.
Atrakcje w okolicy Osady
Osada Śnieżka ma świetną lokalizację – 10 kilometrów od Karpacza i blisko Jeleniej Góry. W cenie pobytu dostajemy bilet rodzinny na jedną z kilku wybranych pozycji z mojej listy (np. Time Gates).
Poniżej zebrałem moim zdaniem najciekawsze pozycje, z których część odwiedziliśmy (co opiszę innym razem :-)). Oczywiście obowiązkowa pozycja to wjazd lub wejście na Śnieżkę – my skorzystaliśmy z czeskiej kolejki gondolowej – było mniej ludzi i było ciekawiej.
- Arka Noego w Pławnej
- Balloon Expedition – wyprawa balonem
- Centrum Sportu i Rekreacji Kolorowa
- Chata na głowie w Miłkowie
- Dinopark w Szklarskiej Porębie
- Dom Kata w Kowarach
- Dom Tradycji Miasta Kowary
- Dziki wodospad w Karpaczu
- Galeria Szkła Artystycznego i Użytkowego w Karpaczu
- Głaz Chybotek
- Góra Szybowcowa
- Huta szkła kryształowego Julia w Piechowicach
- Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej
- Karkonoskie Tajemnice w Karpaczu
- Kolej Izerska
- Kolej Linowa na Kopę – Karpacz Ski Arena
- Kolej linowa na Śnieżkę – Karpacz
- Kolej gondolowa na Śnieżkę – Pec pod Sněžkou (Czechy)
- Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich
- Kopalnia uranu w Podgórzu
- Kopalnia Złota w Złotoryi
- Kościół Wang w Karpaczu
- Krucze Skały
- Krzyżówa Góra – dawny punkt widokowy
- Leśna huta w Szklarskiej Porębie
- Leśna i Jezioro Leśniańskie
- Mały Staw
- Miejskie muzeum zabawek w Karpaczu
- Multimedialne Muzeum Karkonoszy
- Muzeum Ceramiki w Bolesławcu
- Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy
- Muzeum Energetyki Jeleniogórskiej w Szklarskiej Porębie
- Muzeum Gross – Rosen w Rogoźnicy
- Muzeum Historii i Militariów
- Muzeum Kargula i Pawlaka w Lubomierzu
- Muzeum Konsol i Gier Video w Karpaczu
- Muzeum Łużyckie w Zgorzelcu
- Muzeum Miejskie Dom Gerharta Hauptmana w Jeleniej Górze
- Muzeum mineralogiczne w Szklarskiej Porębie
- Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze
- Muzeum Regionalne w Jaworze
- Muzeum Sentymentów w Kowarach
- Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu
- Muzeum techniki i budowli z klocków LEGO w Karpaczu
- Muzeum tkactwa w Kamiennej Górze
- Muzeum Zdrojowe w Świeradowie Zdroju
- Muzeum Złota w Złotoryi
- Najwyższy plac zabaw na Dolnym Śląsku w Przesiece
- Ogród japoński Siruwia w Przesiece
- Palmiarnia w Wałbrzychu
- Pałac w Łomnicy
- Pałacowa bawialnia w Kowarach
- Papugarnia w Karpaczu
- Park bajek w Karpaczu
- Park fauny i flory słodkowodnej w Mysłakowicach
- Park linowy Tarzan w Karpaczu
- Park linowy Trollandia w Szklarskiej Porębie
- Park Miniatur w Mysłakowicach
- Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach
- Park Norweski w Cieplicach
- Park wodny Aqua Zdrój w Wałbrzychu
- Park wodny Sandra SPA w Karpaczu
- Park wodny Tropikana w Karpaczu
- Patelnia w Karkonoszach
- Podziemne Miasto Osówka
- Projekt Arado – zaginione laboratorium Hitlera w Kamiennej Górze
- Ratusz w Jeleniej Górze
- Rejs po Jeziorze Leśniańskim
- Riese – Sztolnie Walimskie
- Rodzinny park rozrywki Esplanada w Jeleniej Górze
- Rodzinny park tematyczny Gigantei w Piechowicach
- Ruiny Pałacu w Uboczu
- Ruiny Zamku Bolczów
- Ruiny Zamku Gryf w Proszówce
- Ruiny Zamku Kesselburg i wieża widokowa
- Ruiny Zamku Książęcego Świecie
- Ruiny Zamku Rycerskiego w Lipie
- Ruiny Zamku Świny
- Schronisko Chatka Górzystów
- Schronisko górskie Dom Śląski
- Schronisko górskie Jelenka w Czechach
- Schronisko górskie Strzecha Akademicka
- Schronisko na Przełęczy Okraj
- Schronisko nad Łomniczką
- Schronisko ORLE
- Schronisko pod Łabskim Szczytem
- Schronisko Samotnia
- Skalne Miasto – Adršpach (Czechy)
- Skalny Stół
- Skały Pielgrzymy
- Skocznia Narciarska Orlinek
- Skok marzeń w Kostrzycy
- Słonecznik w Karkonoszach
- Spływ Bobrem
- Stawy Podgórzyńskie – najwyżej położony kompleks stawów w Europie
- Stóg Izerski
- Sztolnie Kowary – Kopalnia Liczyrzepa
- Ścieżka w koronach drzew – Janské Lázně (Czechy)
- Śląskie Kamienie
- Świat Kolejek w Karpaczu
- Śnieżka – szczyt
- Świątynia Ateny w Bukowcu
- Termy Bolesławiec
- Termy Cieplickie
- Time Gates – Bramy Czasu w Jeleniej Górze
- Torfowiska w Górach Izerskich
- Western City w Karpaczu
- Wieża Krzywoustego „Grzybek” w Jeleniej Górze
- Wieża Książęca w Siedlęcinie
- Wieża widokowa Mściwojów
- Wodospad Kamieńczyka
- Wodospad Kropelka w Piechowicach
- Wodospad Podgórnej
- Wodospad Poidło
- Wodospad Szklarki
- Wystawa klocków LEGO w Szklarskiej Porębie
- Wzgórze Radziwiłłówka z romantycznymi ruinami i jaskinią
- Zamek Chojnik
- Zamek Czocha
- Zamek Grodziec
- Zamek Kliczków
- Zamek Książ w Wałbrzychu
- Zamek Księcia Henryka w Staniszowie
- Zamek Śląskich Legend
- Zamek w Bolkowie
- Zamek w Płakowicach
- Zamek Wleń (Lenno)
- Zapora Leśniańska
- Zjeżdżalnia grawitacyjna Alpine-Coaster w Karpaczu
- Złoty Widok – taras widokowy
- ZOO Łączna w Mieroszowie
Gdzie robić zakupy?
Najlepsze miejsce to pobliski POLOmarket – mają wszystko co potrzebne, a obok jest stacja BP, jeśli w sklepie czegoś by nie było. Można przejść się pieszo – jest mniej niż kilometr.
Gdzie jeść?
Jeżeli wybieracie pobyt ze śniadaniami i obiadokolacjami – pewnie nie będzie potrzeby szukania restauracji. Poniżej opisuję miejsca, gdzie zjemy na miejscu i jedną restaurację w pobliżu, która nam się spodobała.
Oczywiście można też w kuchni w apartamencie przygotować posiłki na miejscu.
Śniadanie i obiadokolacje w Osadzie
Jest to miejsce w budynku hotelowym, gdzie są śniadania i obiadokolacje w formie bufetu. Śniadania standardowe, „hotelowe” z całkiem dobrym wyborem potraw. Warto jednak przyjść maksymalnie wcześnie. Zdarzało się, że brakowało już niektórych rzeczy (jak nutella albo drożdżówki czy też mufinki).
Są wszelkie warzywa i inne dodatki – więcej zdjęć zamieszczam w galerii poniżej.
Restauracja Albero
Są tu dania z karty, które możemy zjeść na miejscu, albo też zamówić telefonicznie i przyjść po odbiór na wynos. Menu jest tutaj.
Bistro Pod Śnieżką
Tu możemy zjeść potrawy „na szybko” – burgery, frytki, zapiekanki i inne przekąski. Przy tym można czegoś się napić się lub kupić kiełbaskę na ognisko, które od czasu do czasu jest organizowane.
Mazurkowa Chata
Mazurkowa Chata to najbliższa restauracja, która oferuje dobre tradycyjne jedzenie w akceptowalnych cenach. Trzeba tam podjechać samochodem, ale można tu wstąpić po drodze do Jeleniej Góry albo do Szklarskiej Poręby.
Jak oceniamy kompleks wypoczynkowy Osada Śnieżka?
Sam fakt, że przyjechaliśmy tu drugi raz świadczy że warto 🙂
A na poważnie – Osada Śnieżka to spory kompleks z wieloma atrakcjami na miejscu, ale i z dużą liczbą gości. Jeżeli nie przeszkadzają Wam takie miejsca i nie szukacie spokoju w głuszy – jest to miejsce bardzo dobre.
Osada Śnieżka to dobra lokalizacja, multum opcji na spędzenie czasu w pobliżu i świetna organizacja na miejscu. Zwierzęta są akceptowane, dzieci odnajdą się jak ryba w wodzie.
Polecam i myślę, że to nie jest ostatni raz, jak tu jesteśmy – w końcu jeszcze tyle do zobaczenia w okolicy :-).
A, jeszcze jedno – wschody słońca są tu niesamowite 🙂
Skomentuj