Ogród Zoologiczny w Warszawie

Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie to miejsce bardzo znane i lubiane, szczególnie jeśli pogoda dopisuje i jest słonecznie i niezbyt gorąco. Właśnie w taki dzień postanowiliśmy po raz kolejny się tu wybrać, tym razem choć trochę dokumentując, co możecie tam zobaczyć.

Może być to świetny pomysł na kilkugodzinną wycieczkę (i to nie samego zwiedzania, o czym piszę dalej) i moc atrakcji. Jest to miejsce przystosowane do rodzinnego spędzania czasu – oprócz samych zwierząt jest wiele lokali gastronomicznych i wiele atrakcji, nie tylko dla najmłodszych.

Lokalizacja zoo

Warszawski ogród zoologiczny mieści się w dzielnicy Praga-Północ, w świetnie skomunikowanej z resztą miasta lokalizacji. Teren jest na tyle duży, że można dotrzeć na różne sposoby i skorzystać z jednej z trzech kas biletowych (o zakupie biletów i mojej rekomendacji więcej poniżej).

Nie zalecam przyjazdu samochodem, chyba, że nie macie innego wyjścia. Jest duży kłopot z zaparkowaniem, szczególnie w pobliżu Zoo. Wokół jest kilka parkingów (w tym główny od strony Mostu Gdańskiego), ale w weekend jest taka masa odwiedzających ludzi, że znalezienie miejsca graniczy z cudem.

Nie warto zostawiać samochodu zwłaszcza w miejscach objętych zakazem parkowania – Straż Miejska bardzo pilnuje porządku i można się niemiło zdziwić po powrocie do samochodu. Można szukać miejsca w pobliskich uliczkach, ale może się zdarzyć, że zaparkujecie kilka kilometrów od wejścia do Zoo – przejście takiego dystansu z dziećmi może Wam popsuć humor na starcie wycieczki. Na stronie Warszawskiego Zoo znajdziecie też informację, że można skorzystać bezpłatnie z parkingu w pobliskiej Galerii Wileńska.

Najlepiej moim zdaniem jest dotrzeć na miejsce tramwajami z centrum, albo też się przejść ze stacji metra Wileńska linii M2:

Bilety do zoo

Bilety możecie kupić na miejscu w jednej z trzech kas Warszawskiego Zoo z trzech różnych stron. Dzięki temu nie trzeba iść zbyt daleko, niezależnie z którego kierunku dotrzemy:

Polecam Wam jednak kupić wcześniej (lub nawet na miejscu stojąc w kolejce) bilet online – tu na stronie są wszystkie informacje jak to zrobić. Możecie dzięki temu zaoszczędzić nawet kilka godzin czasu – zdarza się, że kolejki są bardzo długie, a możecie też usłyszeć, że wejdziecie do Zoo dopiero jak część poprzednich gości opuści teren.

Z biletami kupionymi przez internet wchodzicie od razu do środka, bez czekania w kolejce.

Od razu ważna informacja – na teren Zoo nie wolno wchodzić z rowerami i hulajnogami – trzeba zostawić je na zewnątrz, a ochrona zwraca uwagę przy wejściu. Nie wolno też wchodzić z innymi zwierzętami (szczególnie psami) – co jest całkiem zrozumiałe.

Atrakcje

Przy zakupie biletów w kasie będziecie mogli wziąć mapkę Zoo, ale jest ona też dostępna na stronie i zobaczycie ją w wielu innych miejscach w trakcie zwiedzania. Poniższa pochodzi ze strony internetowej Warszawskiego Zoo i możecie ją zobaczyć tutaj.

Zwiedzanie może potrwać od godziny do kilku godzin – zależnie, czy chcecie wszystkie zwierzęta i ekspozycje obejrzeć dokładnie, czy po prostu skupić się na kilku najciekawszych. Obejście całego terenu zgodnie ze wskazówkami kierunku zwiedzania to nieco ponad 2 kilometry spaceru. Zbaczając do poszczególnych atrakcji, myślę, że będzie to około 3 kilometrów tylko na terenie Zoo – warto to wziąć pod uwagę wybierając się z dziećmi.

Dodatkowo większość ścieżek jest odkryta, czyli w pełnym słońcu szybko się zmęczycie. Poza tym, jeśli akurat jest wolny dzień i ładna pogoda, przychodzą tu tłumy gości – ciężko się wtedy spaceruje i czasem nie można „dopchać się” do poszczególnych miejsc. Część obiektów i ścieżek jest całoroczna, dlatego można Zoo odwiedzić także po sezonie.

Zależnie od tego, którędy wejdziecie do Zoo, na samym początku napotkacie inne atrakcje. Celowo w tym wpisie wymieniam tylko najciekawsze z nich, a po resztę wrażeń zapraszam Was do odwiedzin.

Na pewno nie musicie się martwić o toalety czy punkty z jedzeniem – jest ich sporo, rozlokowanych w różnych punktach na terenie ogrodu zoologicznego.

Nie zgubicie się też tutaj – są strzałki kierujące do najbardziej charakterystycznych zwierząt i miejsc – jak żyrafy, nosorożce, czy też słonie. Przy praktycznie każdym zwierzęciu i wystawie pod dachem są objaśnienia i ciekawostki pozwalające zrozumieć życie w większości dla nas egzotycznych istot.

Z większych zwierząt na pewno warto odwiedzić słonie, żyrafy, nosorożca i hipopotama. Jest też niedźwiedź polarny, ale nie mieliśmy szczęścia, żeby go spotkać.

Ogólnie może się zdarzyć tak, że nie wszystkie zwierzęta będą dostępne i będziecie mogli je zobaczyć – trzeba być na to przygotowanym. Tak samo było z tygrysem – widzieliśmy go tylko z dala odpoczywającego w cieniu.

Oprócz wielkich mieszkańców znajdziecie tu ogrom mniejszych istot, szczególnie w jednym z wielu budynków z wystawami pod dachem. Nie sposób ich tu wszystkich wymienić (w końcu jest tu wiele tysięcy różnych zwierząt), a nawet nie zamierzam – przekonajcie się sami na miejscu :-). Nam podobały się między innymi krokodyle.

Jest tu też kilka akwariów, w których możecie zobaczyć przeróżne okazy, także piranie, których pewnie nie mieliście okazji (całe szczęście) spotkać na żywo.

Pełen wykaz gatunków dostępnych w Zoo zobaczycie pod tym linkiem.

Jeśli będziecie mieli nieco szczęścia i dobrze traficie o odpowiedniej godzinie do Zoo, to możecie mieć okazję zobaczyć karmienie zwierząt. Grafik godzin karmienia znajdziecie tutaj na stronie – ogród zoologiczny zastrzega, że karmienia mogą się nie odbyć. Jest to świetna atrakcja, a my trafiliśmy akurat na czas jedzenia pingwinów :-).

Na samym środku Zoo znajdziecie strefę zabawy i polanę piknikową. Jest tu plac zabaw, kolejka, restauracja i sporo miejsca do odpoczynku. Dzięki temu możemy chwilę odsapnąć w cieniu i ruszyć dalej poprzez teren Zoo.

Można tutaj też zrobić sobie zdjęcie w egzotycznej scenerii z użyciem „green screen” – płatność kartą na miejscu.

Tak jak wspomniałem wcześniej – nie jestem w stanie wymienić tutaj wszystkiego, a najlepiej jak wybierzecie się sami. Na koniec wycieczki warto wstąpić do jednego z kilku sklepików z pamiątkami.

Galerię ze wszystkimi zrobionymi przez nas zdjęciami znajdziecie na dole tego wpisu tutaj.

Podsumowanie – czy warto?

Jeśli jesteście miłośnikami zwierząt, a do tego chcecie zobaczyć ciekawe okazy z różnych stron świata – Ogród Zoologiczny to najlepsze miejsce w okolicy.

Jest to ogromny teren z mnóstwem atrakcji w sezonie letnim i miejsce do spędzenia praktycznie całego dnia (oczywiście w godzinach otwarcia Zoo).

Nie musicie się martwić, że zwierzęta się tu źle czują – pracownicy dbają o wszystkie żywe istoty, a samo Zoo jest azylem dla dzikich zwierząt potrzebujących pomocy. W sumie to najbardziej stresująco na mieszkańców działamy my, dlatego warto trzymać się wyznaczonych tu zasad, nie hałasować, drażnić i dokarmiać zwierząt.

Polecam, zapraszam i zachęcam do odwiedzin!

W galerii poniżej zamieszczam zrobione przez nas zdjęcia z Warszawskiego Zoo.

Skomentuj