Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu

Uwielbiamy wszelkie góry, dlatego jeden z naszych wypadów miał na celu Beskid Śląski. Byliśmy w Szczyrku w apartamencie Modrzewiowa 12 i postanowiliśmy poszukać jakichś atrakcji w okolicy.

Jedną z nich był Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu oddalony od naszego noclegu o 40 minut jazdy samochodem. Na miejscu byliśmy miło zaskoczeni klimatem tego miejsca i bliskością wielu zwierząt, z którymi mieliśmy okazję z bliska się zapoznać.

Lokalizacja

Leśny Park Niespodzianek mieści się w Ustroniu, przy ulicy Zdrojowej, u podnóża szczytu Równica. Najlepiej dotrzeć tu samochodem i zostawić samochód na parkingu.

Można też przyjść tu pieszo (stacja kolejowa Ustroń Zdrój jest oddalona od Parku o 2 kilometry). Jak najbardziej można też przyjechać rowerem, ale trzeba wziąć pod uwagę, że trzeba będzie iść lub jechać pod górę.

Rozciągają się stąd piękne widoki, szczególnie z punktu widokowego, ale podobnie wrażenia będą z wielu innych miejsc na terenie Parku.

Bilety

Bilety kupuje się w kasie zaraz przy bramie wejściowej do Leśnego Parku Niespodzianek. Niestety nie ma biletów rodzinnych, trzeba kupić indywidualne dla każdej osoby. Aktualny cennik jest na tej stronie.

Bilet obejmuje wstęp do wszystkich atrakcji na terenie Parku Niespodzianek, a w tym między innymi:

  • pobyt całodzienny w godzinach otwarcia,
  • pokazy lotów ptaków drapieżnych i sów (tu warto sprawdzić na stronie, w jakich godzinach się odbywają)
  • ścieżkę edukacyjną
  • aleję bajkową z ruchomymi ekspozycjami bajek,
  • Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej,
  • plac zabaw (bez niektórych atrakcji podłączonych do prądu)

Parking jest bezpłatny i nie wymaga biletów.

Atrakcje Leśnego Parku Niespodzianek

Leśny Park Niespodzianek to wyjątkowe miejsce, gdzie spacerując po alejkach możemy spotkać na żywo i z bliska przeróżne zwierzęta. Jak wspomniałem już powyżej, w cenie biletu oprócz samych żywych zwierzaków są też inne atrakcje, które widać na mapce poniżej. Dostaniemy ją przy zakupie biletu, a poniższa grafika pochodzi ze strony Leśnego Parku Niespodzianek.

Jedną z ciekawszych atrakcji, mieszczącą się niedaleko wejścia jest sokolarnia – można tu zobaczyć ptaki w klatkach, ale odbywają się też pokazy o określonych godzinach w zależności od sezonu.

Także niedaleko wejścia do Parku jest strefa gastronomiczna, toalety i plac zabaw, na którym można nieco poszaleć w przerwach między zwiedzaniem poszczególnych miejsc Parku.

Przechadzając się po alejkach na pewno natkniemy się na niektóre zwierzęta, które luzem chodzą po terenie Parku i możemy w kontrolowanych warunkach zobaczyć je tak, jak na co dzień nie mamy okazji.

Zdarza się, że zwierzęta podchodzą i możemy się z nimi bardziej zapoznać.

Część zwierząt jest w miejscach zamkniętych, zapewne z uwagi na bezpieczeństwo – za płotem, lub tak jak dziki – w niecce.

Są tu zwierzęta jeleniowate, żubr, żbik i masa innych ciekawych okazów. Do części z nich dotrzemy alejką oznaczoną na mapie jako „ścieżka drapieżników”.

Jedna ze ścieżek to „alejka bajkowa”, gdzie znajdziemy 11 ruchomych ekspozycji ze starych bajek, takich jak na przykład znanych nam bajek, takich jak Bolek i Lolek, czy Czerwony Kapturek.

Ciekawa jest ścieżka edukacyjna na końcu Parku, w której drzemie sporo wiedzy na temat zwierząt i roślin w ruchomych tablicach.

Zaraz obok jest Centrum Edukacji Przyrodniczo Leśnej, gdzie możemy obejrzeć bogatą ekspozycję – zwierzęta z różnych miejsc świata, poroża, pióra, czy plansze edukacyjne. Jest to dość duża dawka wiedzy o faunie i florze, którą ciężko znaleźć w innych tego typu miejscach.

Na koniec możemy wybrać się do punktu widokowego, z którego widać Czantorię.

W każdym momencie można coś zjeść, odpocząć, czy skorzystać z placu zabaw. My spędziliśmy tu ładnych kilka godzin, ale może to być też pomysł na całodzienny wypad.

W galerii na końcu tego wpisu znajdziecie więcej zdjęć z Parku.

Podsumowanie – czy warto?

Wybierając się tutaj, nie spodziewaliśmy się, że będzie tu tyle zwierząt biegających wolno i nie bojących się ludzi. Leśny Park Niespodzianek zaoferował nam zapoznanie się z nimi z bliska – w końcu na co dzień nie mamy takiej okazji. Myślę, że w tym krótkim wpisie nie jestem w stanie oddać wrażeń, których możecie doświadczyć sami. Tak jak żywych zwierząt, na co dzień nie macie pewnie możliwości zobaczyć pokazów lotów sokołów.

Oprócz samych zwierząt jest kilka innych atrakcji – plac zabaw, alejka bajkowa, ciekawe eksponaty w budynku Centrum Edukacji Przyrodniczo Leśnej. Dzięki temu jest bardzo różnorodnie, a teren jest dość rozległy, co powoduje że można tu bardzo sympatycznie spędzić czas.

Dla wielbicieli zwierząt – polecam, ale dla miłośników adrenaliny niekoniecznie – tu się wyciszycie (o ile nie będzie za dużo ludzi) i poczujecie nieco żywej natury.

W galerii poniżej zamieszczam zrobione przez nas zdjęcia.

Skomentuj