Park linowy Bielany w Warszawie

Parków linowych jest w Warszawie całkiem sporo – mniejsze, większe, łatwiejsze i trudniejsze. Odwiedziliśmy jedno z najciekawszych tego typu miejsc, gdzie można spędzić sporo czasu, nie tylko na samej wspinaczce, ale i na łonie natury. Jest to Park Linowy Bielany, który mieści się tuż przy trasie wyjazdowej z Warszawy w kierunku Łomianek. 

Lokalizacja

Pomimo że trasa jest ruchliwa, spokojnie można z niej tu zjechać na wiadukcie nad ulicą Gwiaździstą.

Oczywiście oprócz Wisłostrady można też dojechać od strony samych Bielan czy Żoliborza. Zaparkować można na dwa sposoby – tuż przy Wybrzeżu Gdyńskim są po obu stronach osobne pasy gdzie można zostawić samochód (na mapie oznaczone na czerwono) i zejść na ulicę Gwiaździstą, lub też w okolicznych uliczkach (oznaczone na zielono). My wybraliśmy ten drugi wariant i bez problemu można się dostać na miejsce. 

Można też dojechać autobusem – zaraz obok parku linowego jest pętla linii 121, 185 i 197, a kawałeczek dalej (tam gdzie miejsce parkowania na zielono) jest przystanek 121, 122, 157, 185, 197 i 205.

Park linowy jest ulokowany około 300 m od ulicy i pętli autobusowej – żeby do niego dotrzeć, trzeba iść wzdłuż ścieżki rowerowej aż na polanę, gdzie z daleka widać instalacje i bramę wejściową. Niestety nie da się dojechać bezpośrednio samochodem. Zaraz przy bramie można coś zjeść i się napić oraz kupić bilety wejściowe. Co ważne dla posiadaczy psów – można też z nimi wchodzić 🙂 

Atrakcje

Park jest spory, a samych tras jest aż 5, z 90 różnymi atrakcjami. Poniżej opisuję (ilustracje do tras pochodzą ze strony Parku Linowego Bielany).

1. Trasa niebieska – dla dzieci od 3-ego roku życia, maksymalny wzrost uczestnika to 120cm. Trasa ma 105 metrów długości, zawieszona na maksymalnie 1,5 metra, 10 atrakcji np. pajęczyna przestrzenna, basen z piłkami, worki bokserskie.

2. Trasa junior dla dzieci od 120 cm (wysokość 1,50 m) — 115 m długości, 13 atrakcji np. kładki, platformy, siatka pionowa, palisada, dwie „tyrolki”, most dwu- i trzylinowy, surfer, tunel siatkowy i wiele innych

3. Trasa średnia I od 130 cm (wysokość od 5 do 7 m) — 240 m długości, 20 atrakcji np. pal buszmena, most dwu- i trzylinowy, koala, skok indiański, makarony, wagi, belki wiszące, platformy, „tyrolka” o długości 50 m i wiele innych

4. Trasa średnia II o podwyższonym stopniu trudności od 140 cm (wysokość od 3 do 8 m) — 215 m długości, 19 atrakcji np. linoskoczek, jeżdżąca rączka, linki zlośliwe, obręcze i belki, strzemiona, makarony podwójne i wiele innych

5. Trasa wysoka o dużym stopniu trudności od 150 cm (wysokość od 8 do 10 m) — 290 m długości, 25 atrakcji takich jak: pal buszmena, U wielokrotne, huśtawki, trapezy równoległe, strzemiona, skok tarzana, kołki, koala, belki V, wagi, zjazd tyrolski 120 m i wiele innych

Z punktu widzenia rodzica jest to genialne miejsce na kilka godzin na świeżym powietrzu. Oprócz tego że jest sam park linowy, jest bardzo dużo miejsca, wokół przyroda, drzewa. Są ławki, można przyjechać z kocykiem, nie ma problemu żeby dojechać rowerem. Niestety grille są zabronione (pewnie ze względów bezpieczeństwa).

Same trasy są bardzo różnorodne i warto spróbować i poczuć na własnej skórze, co organizatorzy wymyślili, żeby uatrakcyjnić przejście przygotowanymi trasami. Najłatwiejsza trasa spokojnie sprawdzi się dla maluchów – jest nisko zawieszona i rodzice mogą być blisko, żeby wspierać dziecko:

Średnie i wyższe trasy są za to bardzo urozmaicone – dzieci które są wprawione we wspinaczce na wysokości powinny sobie poradzić przynajmniej ze średnią trasą. Jeżeli jednak dzieci nie są doświadczone, lub mają obawy przed wchodzeniem na kilka metrów nad ziemią, trasa średnia już może być pewnym wyzwaniem i może być tak, że w połowie drogi zrezygnują.

Trasa wysoka to już dla najbardziej doświadczonych – jest naprawdę wysoko zawieszona i ma utrudnienia, których nie polecam osobom niepewnym swoich możliwości 🙂

Bilety

Co do płatności, niestety nie ma opcji płatności kartą – tylko gotówka (ale tak ma większość takich miejsc) – warto się przygotować.

Ceny z grubsza takie jak wszędzie:

  • trasa niebieska 30 PLN nielimitowane przejście
  • trasa junior 30 PLN, każde następne przejście 10 PLN
  • trasa średnia I 45 PLN, każde następne przejście 25 PLN
  • trasa średnia II 45 PLN, każde następne przejście 25 PLN
  • trasa wysoka 60 PLN, każde następne przejście 30 PLN
  • pakiet open – wszystkie trasy 120 PLN – pakiet dotyczy jednej osoby w ten sam dzień.

Cena biletu zawiera szkolenie z zasad bezpieczeństwa i poruszania się po Parku Linowym, użyczenie atestowanego sprzętu oraz zabawę na wybranych atrakcjach, po przejściu szkolenia nie ma możliwości zwrotu pieniędzy za niewykorzystany bilet.

Podsumowanie – czy warto?

Podsumowując – bardzo ciekawe miejsce, gdzie można przyjechać z całą rodziną na piknik, przy okazji wspinając się na dostępne trasy i spędzając czas, którego nie będziecie żałować. Lokalizacja może niezbyt wygodna dla osób nie mieszkających w północnej Warszawie, jednak dojazd bardzo dobry i szybki (oprócz końca weekendu, kiedy to może być spory ruch wjazdowy do Warszawy w kierunku Wisłostrady).

Nieopodal jest także Las Bielański i Park Młociński – jak komuś się znudzi wspinanie, można ruszyć w kierunku północnym i zwiedzić piękne zadrzewione tereny. Jednym słowem – polecam 🙂 W kierunku południowym jest świetny park Kępa Potocka. Wszędzie są ścieżki rowerowe i można łatwo dojechać do wszystkich miejsc wzdłuż Wisły.

Jedna uwaga na koniec – zanim się wybierzemy, szczególnie w okresie od jesieni do wiosny, warto sprawdzić czy park linowy jest czynny (najlepiej na profilu Facebook Parku Linowego Bielany).

Skomentuj